Home , Avrupa , ATİF; Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezine Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

ATİF; Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezine Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

HABER MERKEZİ|10.08.2022| Düren ve Çevresi AKM’ye düzenlenen saldırıya ilişkin ATİF tarafından bir açıklama yayınlandı. Açıklama şu şekilde;

„Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi, 9 Ağustos sabahı gerici güçler tarafından saldırıya uğradı. Alevilerin kutsal günü olan Muarem ayında yapılan bu provakatif saldırının arkasında daha öncekiler gibi faşist güruhların olduğu büyük bir muhtemeldir. Geçmiş yıllarda da defalarda Alevi kurumları, demokratik kitle örgütlerinin dernekleri, Kürt kurumları, Ermeni dernekleri bu tür saldırılarla karşı karşıya kalmıştır. Hepsinin de arkasında faşist TC’nin olduğu açığa çıkmıştır.

Faşizmin Çıkmaz Sokağı: Provokasyon

5 Ağustos günü Ankara’da kısa aralıklarla 5 Alevi kurumuna saldırı gerçekleştirildi. Hemen ardından Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, evinin önünde bir grup faşist tarafından saldırıya uğradı. Devler, saldırıların „bireysel“ olduğunu vurgularken, göstermelik olarak bir kişi tutuklandı. 9 Ağustos Salı günü ise Almanya’nın Düren kentinde bulunan Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezine bir saldırı düzenlendi.  Bu saldırıların bireysel olmadığı hem Türkiye’de hem de Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde, faşist Türk devletinin bizzat yönlendirdiği, maddi ve lojistik destek verdiği çetelerin yaptığı gün gibi ortadadır. Tarihi katliamlarla yazılı olan faşist TC; Dersim, Çorum, Sivas, Cizre, Amed olmak üzere birçok çok yerde yaptığı saldırılarda binlerce insanı katletmiştir. Çeşitli ulus ve inançlardan Türkiye halkı bu tarihin canlı şahididir.

Alman Devleti Bu Saldırının Ortağıdır

Alman devletinin dış işleri bakanı Annalena Baerbock’un Türkiye ziyaretinin arifesinde bu saldırının yapılması manidardır. Daha önceleri de iki ülke bakanları veya başbakanlarının karşılıklı ziyaretlerinde benzer saldırılar sürekli olmuştur. Almanya’da birçok dönem yapılan bu tür saldırıların üzeri sürekli devlet tarafından örtülmüştür. Bundan dolayıdır ki, failleri açığa çıkarılmadığı müddetçe Alman devleti de bu saldırının ortağıdır.

Faşizmin Çıkmaz Sokağı

Türkiye’de yaşanan yoğun ekonomik kriz ve bununla birlikte gelişen işçi eylemlikleri, TC’nin sınır ötesi işgallerinde ki çıkmazı ve ülke içindeki muhalefetin güçlenmeye başlaması bilindik oyunu devreye sokmuştur. Neredeyse her seçim öncesi AKP – MHP faşist iktidarı ya ülke içinde katliamlara imza atmakta yada „kahramanlık naraları“ ile işgal girişiminde bulunmaktadır. İçine girdi bu süreçten çıkmanın yoludur bu. Bir başka deyişle çıkmaz sokağın adıdır.

Bizler Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu olarak; Türkiye’de ve Almanya’da Alevilere yapılan bu saldırının karşısında duruyor ve faşizmin Aleviler, Kürtler başta olmak üzere kendisine benzetemediği tüm kesimlere yaptığı saldırıların cevabını örgütlü güçle vereceğimizi haykırıyoruz. Devrimci, demokrat, ilerici kurumlara yönelik yapılan bu ve benzeri saldırılar faşizmin gerçek yüzünü göstermektedir. Faşizm var olduğu sürece bu tür saldırıları olacaktır. Bunu durduracak yegane güç ortak mücadeleden geçmektedir.  

Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi Yalnız Değildir!

Faşizme Karşı Ortak Mücadeleyi Büyütelim!“