Home , Avrupa , Berlin’den Erdoğan’a Veto

Berlin’den Erdoğan’a Veto

ALMANYA|30.06.2017| Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da 7-8 Temmuz’da yapılacak G20 zirvesini fırsat bilerek taraftarlarıyla toplantı adıyla şov hazırlıklarına itirazlar, her geçen gün daha da artıyor. Erdoğan’ın paravan kuruluşları, Almanya’da harıl harıl salon ararken, SPD lideri Martin Schulz, yüksek perdeden bu arayışlara tepki gösterdi. Hükümetin diğer ortakları da Schulz gibi Erdoğan’a miting izni verilmemesinden yana.

‘Ülkesinde değerleri ayaklar altına alırken…’

Önümüzdeki Eylül ayında yapılacak Federal Parlamento seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Başbakan Angela Merkel’in karşısındaki en güçlü aday olan Schulz, Erdoğan’ın mitinglerinin resmi şekilde yasaklanmasını istedi. Bild gazetesine yaptığı açıklamada Schulz şunları söyledi: “Ülkelerinde değerlerimizi ayaklar altına alan yabancı siyasetçilerin Almanya’da sahne almalarına izin verilmemeli. Türkiye’de muhalefeti ve gazetecileri cezaevine tıkayan Erdoğan’ın Almanya’da büyük etkinler düzenlenmesini istemiyorum. Mesele salonlardaki yangın koruma sistemi veya park sayısı değil. Mesele Erdoğan’ın Türkiye’deyken yürüttüğü siyaset kavgalarını Almanya’ya taşımasını istemesidir. Burada temel soru şu; Sayın Erdoğan’ın bu kavgalarını dinlemek istiyor muyuz, istemiyor muyuz?”

‘Sen kimsin ya’ demişti

Türkiye’deki yoğun hak ihlallerini gündeme getiren ve bu ihlalleri yayınladığı raporlara yansıtan Avrupa Parlamentosu, Erdoğan’ın hakarette bulunduğu AB kurumları arasında yer alıyor. Martin Schulz’un geçen Kasım ayında Avrupa Parlamentosu Başkanı iken söylediği “İdam gelirse, Türkiye’nin AB ile müzakereleri durur. Yaptırım uygularız” sözüne, Erdoğan şu hakaret ile karşılık vermişti: “Kimsin sen ya, kimsin? Orada bir parlamentonun başkanı, nesin sen? Şu terbiyesize bak ya, ‘Yaptırım uygularız’ diyor. Ya senin her yerin yaptırım olsa ne yazar.”

Salon arıyorlar, bulamıyorlar

7-8 Temmuz tarihleri arasında Hamburg’da gerçekleşecek G20 zirvesi için Almanya’ya gelecek Erdoğan’ın yandaşlarıyla miting yapması için AKP’liler, Almanya’da harıl harıl büyük salon ve stadyum arıyor.

Şimdiye kadar Hamburg, Dortmund, Oberhausen, Köln ve Gelsenkirchen kentleri başta olmak üzere Almanya’nın birçok kentindeki büyük gösteri merkezlerinin yöneticileri, “Verecek salonlarımız yok” diyerek AKP’lilerin taleplerini geri çevirdi.

Gabriel ve Merkel’den de ret

Bu arada Almanya’da salon arayışında olan Türk Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı resmi başvuru da reddedildi. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “Erdoğan’ın miting yapması uygun olmaz” diyerek teklifi geri çevirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’ta yapılacak G20 zirvesi vesilesiyle Almanya’ya gelecek olan Erdoğan’ın etkinlik düzenlemek için resmi başvuru yaptığını açıklamıştı. Rusya ziyareti sırasında açıklama yapan Gabriel, “Dün Türkiye’den Türk Devlet Başkanı Erdoğan G20 zirvesi çerçevesinde vatandaşlarına konuşmak istediği için resmi bir başvuru aldık. Şu anda bu tür etkinliklerin yapılması siyasi manzaraya uymuyor” demişti.

Benzer bir açıklama Der Spigel dergisinin internet sitesi Spigel Online’ye konuşan Başbakan Angela Merkel’in Sözcüsü Steffen Seibert’den de geldi.

Erdoğan’ın Almanya’da bir toplantı düzenlemesine sıcak bakmadığı bakmadıklarını belirten Sözcü Seibert “Başbakan Merkel de bakan Gabriel’in yaptığı açıklamayı onayladı. Hükümetimizin tutumu bu şekildedir” dedi.

Hem Martin Schulz’un, hem Sigmar Gabriel’in hem de Merkel’in Sözcüsü Steffen’in açıklamaları yan yana getirildiğinde Erdoğan’a Almanya’da miting yapma yasağının getirildiği ortaya çıkıyor.

Almanya’da son konuşması 2015’te

Erdoğan, Türk cumhurbaşkanı sıfatıyla Almanya’daki son konuşmasını ise 2015 yılının Mayıs ayında Karlsruhe’de yapmıştı.

Temmuz 2016’da ise Köln’de gerçekleşen AKP mitingine Erdoğan’ın video ile bağlanmasına izin verilmemişti. Erdoğan, bu video bağlantısıyla 15 Temmuz şaibeli darbe girişimindeki ‘kahramanlıklarını’ anlatmak istemişti. Bu olaydan kısa bir süre, yine Köln’de Kürt Kültür Festivali’nin düzenlenmesi ise Erdoğan ve AKP’yi tam anlamıyla çileden çıkarmıştı.

16 Nisan Referandumu öncesi Almanya’nın AKP mitinglerine izin vermemesi üzerine Erdoğan, Alman devleti ve hükümetini Nazi rejimine benzetmiş, Alman kamuoyunda oldukça tepki alan hakaretlerde bulunmuştu.

Yeni bir yasa hazırlanıyor

Öte yandan ANF’nin haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı, AB dışından gelen ülkelerin liderleriyle Erdoğan örneğinde olduğu gibi bir sorunun yaşanmaması için yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışıyor.

Bu düzenleme olursa Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan itibaren ilk kez bir siyasetçinin miting yapmasını yasaklayan bir kanunu uygulamaya koyacak.

(Yeni Özgür Politika)