Home , Avrupa , UPOTUDAK: „Hindistanlı Politik Tutsak Saibaba’ya Özgürlük“

UPOTUDAK: „Hindistanlı Politik Tutsak Saibaba’ya Özgürlük“

Hindistanlı Politik Tutsak Saibaba’ya Özgürlük

Hindistan’da uzun yıllardır  tutuklu olan, yüzde 90 engelli politik tutsak Dr. Saibaba’nın sağlık durumu giderek kötüleşmektedir. Üç kez şikayetçi olduğu göğüs ağrısına rağmen, Mart ayından bu yana hastaneye götürülmeyerek adeta ölüme terk edilmiştir.

Hindistan’ın Nagpur eyaletindeki Merkez Hapishane’de tutulan ve birçok kronik hastalıktan yaşamsal tehlikesi bulunan Saibaba için Yüksek Mahkeme’ye başvuru yapılmış, ancak adres olarak gösterdiği kardeşinin evi, COVİD 19 karantinası sınırları içinde bulunduğu için reddedilmişti. Nagpur’un yaz sıcağı, Saibaba’nın vücut bağışıklığını ve sağlık durumunu olumsuz yönde aşırı şekilde etkilemektedir. Zaten sağlık durumu kötü olan Saibaba’nın, artan sıcaklarla birlikte sağlığının daha da kötüleşeceği göz önünde bulundurularak yapılan ceza ertelemesi başvuruları, reddedilmiştir.

Gelinen aşamada, Dr. Saibaba, mevcut engelinden ve iki elini de artık kullanamaz hale geldiğinden kaynaklı refakatçı istemiş, ancak bu talebi de reddedilmiştir. Kendi başına tuvalete gidemeyen, günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan, tekerlekli sandalyesinden yatağına yardım olmaksızın geçemeyen Saibaba için, daha önceden yapılan kefaletle serbest bırakılması talebi, “hapishanede ona bakan iki yardımcı olduğu” iddia edilerek, reddedilmiştir. Ancak mahkemenin bahsettiği iki kişi, sadece iyi niyetleriyle Saibaba’ya yardımcı olan iki mahkum olup, ikisi de kendi özel koşullarından kaynaklı artık yardım etmek istememektedirler. Bu nedenle Dr. Saibaba tek başına kalmış durumda. Hareket edemediği için yatağından kalkamayan, sık sık bayılma nöbetleri geçiren ve parmaklarını kullanamayan Saibaba’nın yanına yardımcı verilmesi için yaptığı başvuru tekrar reddedilmiştir.

Dr. Saibaba’nın ailesi, son süreçte sağlık durumunun iyice kötüleşmesine rağmen, Mart ayından bu yana hastaneye götürülmeyen Saibaba için, adli makamlardan, “adil olmalarını, ona sağlayacakları tıbbi bakım ile hayatını geri kazanabileceği ortamı sağlamak üzere, kefaletle serbest bırakılmasını” talep etseler de, bu talep te kabul edilmemiştir.

Dr. Saibaba’nın Özgürlüğü Enternasyonal Dayanışmayla Mümkündür!

Dr. Saibaba’nın özgürlüğüne kavuşması, sağlıklı bir ortamda tedavisinin görülmesi için, tüm uluslararası kamuoyunu ve insan hakları kurumlarını dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Hindistan adalet bakanlığına, E- Mail ve Fax göndererek Dr. Saibaba’nın serbest bırakılmasını talep edelim!

Dr. Saibaba’ya Özgürlük!

Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

scroll to top