Anasayfa , Avrupa , Berlin’de Binler Efrin İçin Yürüdü

Berlin’de Binler Efrin İçin Yürüdü

BERLİN |03.03.2018| Berlin’de faşist T.C’nin Efrin işgal girişimi protesto edildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte Efrin’de direnenler selamlandı. Bugün (03.03) Efrin ile dayanışma komitesinin Avrupa’nın farklı şehirlerinde örgütlediği Efrin ile dayanışma yürüyüşlerine binler katıldı. Almanya merkezi Berlin yürüyüşü için Alexanderplatz’ta toplanan kitle saat 13’te yürüyüş için kortejleri oluşturdu. Brandenburger Tor’a doğru sloganlarla yapılan konuşmalarla yürüyüşe başlandı.

Dikkat Çeken Kortejler

Binlerin katıldığı yürüyüşte önceden hazırlanan Tank görseli dikkat çekti. Almanya yapımı tankların Efrin işgal girişiminde kullanılmasına göndermeler yapıldı. Ayrıca yürüyüşe katılan PYD,Nav-Dem, Partizan , ATİK , AGİF , MLPD , yerli ve göçmen Anti-Faşist kurum ve kişilerin hazırladıkları pankart ve görsel dövizlerde dikkat çekti. Yürüyüş esnasında inşaatı devam eden binadan Kürt Özgürlük Mücadelesi  liderlerinden  politik tutsak Abdullah Öcalan için Özgürlük yazan Almanca pankart sarkıtıldı.Yürüyüş boyunca Almanca ağırlıklı yapılan açıklamalar ile faşist T.C’nin işgal girişimi, ÖSO çeteleri ile beraber yaptığı katliamlar ve bu saldırı politikalarına göz yuman emperyalist devletler teşhir edildi. Yapılan konuşmalar doğrultusunda sloganlarda atıldı. Konuşmalarda Efrin ‘de can bedeli bir mücadele ile direnerek kazanımlarını koruyan direnişciler selamlandı. Ağırlıklı olarak YPG ve YPJ bayraklarının kullanıldığı yürüyüşte normalde ‘‘Yasak’’ olarak gösterilen bayrakların önceden izin alınarak bu yürüyüş için kullanıldığı bilgisine ulaştık.

Polis Saldırısı ve Gözaltılar

Yürüyüş başladığı noktadan çoşkulu sloganlarla ilerlerken belli bir noktada Sarı, Kırmızı ve Yeşil meşale yakan bir korteje polis tacizi oldu. Kameralar ile çekim yapan polis gücü , kitleyi cembere alarak saldırılarda bulundu. ilk iki saldırı girişimi kitlenin direnmesi üzerine Almanya polis gücü geri çekilmek zorunda bıraktı. Yürüyüşün bitip etkinlliğin devam edeceği alana varmak üzere iken polisin üçünçü saldırısı oldu. Yolu ağırlıklı olarak gençlerin oluşturduğu korteje kapatarak saldırı ve göz altı için kitleye müdahale edildi. Yaşanan arbede esnasında ve bir çok noktadan gelişen polis saldırısı sebebi ile tam olarak kaç kişinin göz altına alındığı öğrenilemedi. Yaralanan görevliler olduğuda gözlendi.

Yürüyüşün bitiş noktasında sahne kurularak miting gerçekleştirildi. Alanda birçok stant yer aldı. Sahneden muzik dinletisi marşlar çalındı. Efrin ile dayanışma vurgusunun ön planda olduğu konuşmalar gerçekleştirilerek etkinlik bitirildi.