Home , Avrupa , Viyanada Halkın Sesi Festivali (Volksstimme Fest) Gerçekleşti!

Viyanada Halkın Sesi Festivali (Volksstimme Fest) Gerçekleşti!

Viyana | 03.09.2019 | Avusturya’da 1946 yılından beri düzenli olarak gerçekleşen Halkın Sesi Festivali (Volksstimme Fest) bu yıl da yine büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleşti. Halk dilinde Viyana’nın en güzel Festivali olarak da bilinen bu açık hava şenliğinin en önemli özelliği, festival katılımcılarının ezici çoğunluğunun anti-faşist anti-emperyalist olmaları. Dünyanın çeşitli kıtalarından renklerin ve kültürlerin buluştuğu bu festivalde, katılımcılar tarafından özellikle de dünya mutfağından eşine az rastlanılır tatlar sunulmaktadır.

Herkesin kendi renk ve bayrakları ile katıldığı bu açık hava festivalinde, her yıl mutlaka yağan yağmur ve soğuk hava, bu yıl yerini aşırı sıcak havaya bıraktı. Bu sıcak atmosfer, kendisini bu yıl 29 Eylül’de Avusturya’da yapılacak erken genel seçimlerinde de hissedileceğine benziyor. Seçim çalışmalarının resmen başladığı bu günlerde, en önemli konu yine göçmenler, ilticacılar ‘’sorunu’’ ve öne çıkan ırkçı söylemler olacaktır. Özellikle KPÖ’nün (Avusturya Komünist Partisi) daha fazla görünür olduğu bu festivalde, yeşiller partisi ve faaliyetçileri de alanda çalışmalarını yürütüyorlardı.

Ayrıca, son günlerde Avusturya’daki DGB bileşenleri, faşist TC Devleti’nin Türkiye Kürdistanı’ndaki belediyelere atadığı kayyum ve baskılara karşı defalarca protesto gerçekleştirdi. AKP faşizmini ve kayyumlarla ilgili konuyu daha geniş ve duyarlı kesimlere ulaştırmak için, KOMİNTER’nin davet ettiği HDP eski Wan Milletvekili Lezgin Botan ile Cumartesi günü bir bilgilendirme toplantısı ve Pazar günü de Festival alanında HDP bayrakları ile bir yürüyüş yapıldı. Yine aynı gün, Yeni Kadın’ında içerisinde yer aldığı Avusturya Kadın Platformu’nun, kadına yönelik şiddeti teşhir etmek için iki günlük resim sergisi ve bir de oturma etkinliği gerçekleştirildi.

Yine her yıl VTİD olarak, düzenli bir şekilde stant açarak katıldığımız bu festivalde, bütün gözler hem görselliği ile hem de zengin mutfağı ile VTİD standının üzerindeydi. ATİK, YDG, Yeni Kadın ve HDP bayrakları ile süslenen standımız, kitleye sunduğumuz döner kebap, Adana kebap, tavuk kanat, vejiter tava ve içecekler ile ilgi toplayan bir etkinlik oldu. Geniş kitlelerde alışkanlık haline gelen (özellikle de Türkiyeliler’in) ATİK/VTİD standının artık bir marka haline geldiğini misafirlerimizin söylemlerinden öğrenerek memnuniyet duyuyoruz.

Ayrıca, bu etkinlikte hem iş gücü olarak katkı sunan hem de ekonomik olarak dayanışma sunan bütün üye, taraftar ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz!

VTİD

 

 

scroll to top