Home , APP , Başkan Gonzalo’yu Peru Devleti Katletti

Başkan Gonzalo’yu Peru Devleti Katletti

HABER MERKEZİ |12.09.2021|Ağırlaşan sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmeyen Başkan Gonzalo devlet tarafından katledildi. Peru Komünist Partisi Başkanı Abimael Guzman’ın (Başkan Gonzalo) hayatını kaybettiğine dair Peru devleti yetkilileri tarafından yapılan açıklamaların ardından, basına yansıyan kimi bilgilerden Başkan Gonzalo’nun bilinçli olarak katledildiği anlaşılıyor.

Peru Ulusal Hapishane Enstitüsü (INPE) Başkanı Susana Silva Hasembank’ın RPP Noticias’a yaptığı açıklamada; Callao Deniz Üssü’nün gözaltı merkezi başkanının PKP Başkanı Abimael Guzmán Reynoso’nun saat. 6:0 civarında ölümsüzleştiğini bildirdi.

S. Silva 13 Temmuz’da Başkan Gonzalo’nun sağlığında ciddi sorunlar olduğunu ve bunun neticesinde 20 Temmuz günü hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Silva, Başkan Gonzalo’nun 5 Ağustos günü hastaneden taburcu edildiğini açıklarken o tarihten sonra geçtiğimiz Cuma gününe kadar Callao Deniz Üssü hapishanesinde gözlem altında tutulduğunu söyledi.

S. Silva’nın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere ciddi derecede sağlık sorunları yaşayan Başkan Gonzalo, tedavisi yapılmayarak taburcu edilmiş ve tekrardan Callao Deniz Üssü Hapishanesi’nde ağrı tecrit koşulları altında tutulmaya devam edilmiştir.

86 yaşında başta hipertansiyon olmak üzere ciddi sağlık sorunları yaşayan ve yaklaşık 30 yıldır ağır tecrit altında tutulan Başkan Gonzalo’nun hastanede gözetim altında tutulmayarak yeniden hapishaneye götürülmesi, Peru devletinin onu katletmek için her yolu denediği anlamına gelmektedir.

Öte yandan Peru Savaş Esirleri ve Ulusal Siyasi Mahkumlar Komitesi ise yaptığı açıklama da; “Yetkililerin, Dr. Abimael Guzmán Reinoso’nun ölümünü doğrulamak için tutuklu Elena Yparraguirre’nin Callao Deniz Üssü’ne nakledilme talebine derhal yanıt vermesini talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

scroll to top