Anasayfa , Avrupa , Basına ve Kamuoyuna – Britanya Demokratik Güç Birliği

Basına ve Kamuoyuna – Britanya Demokratik Güç Birliği

Basına ve Kamuoyuna
14 Mart Cumartesi

Aralık ayının son günlerinde Çin’de ortaya çıkan ve hızla dünyanın dört bir tarafına yayılan koronavirüs İngiltere’ye de ulaşmış bulunuyor. Cumartesi itibarı ile İngiltere’de koronavirüs teşhisi konulanların sayısı 1140, yaşamını yitirenler ise 21 kişi olarak açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak da ilan edilen koronavirüsün yayılmasını engellemek için her ülke farklı önlemler alırken, halka koronavirüsten korunmak için öneri ve tavsiyelerde bulunuyorlar. İngiltere’de alınan önlemler hala okulların kapatılması aşamasına gelmemiş olsa da hükümeti çeşitli önlemler almak zorunda bıraktı.

Tüm İngiltere çapına yayılan koronavirüs ağırlıklı olarak Londra’da yaşayan Türk, Kürt, Alevi ve Kıbrıslı toplumları da etkisi altına almış bulunuyor. Koronovirüsün bulaştığı düşünülen şahıslar ve çevresindekiler karantina altına alınmış durumda. Sağlık görevlileri, uzmanlar ve sendikalar gibi toplum sağlığını önemseyen ama sınırlı yetkileri olan kesimler koronavirüsten korunmak için tavsiye ve önerilerde bulunurken, özellikle sosyal medyada yer alan video ve ‘bilgiler’ tamamen bilgi kirliliğine neden oluyor. Kimileri felaket tellallığı yaparken kimisi, çok hafife alan değerlendirmeler kimisi de komplo teorileri yayıyor.

Öncelikle Ulusal Sağlık Servisi NHS tarafından yapılan öneri ve tavsiyelerin dikkate alınması ve kişisel tedbirlerin elden bırakılmaması gerekir. Elbette kişisel tedbirler ancak toplumsal tedbirler alındığında etkili olacaktır ama hükümet ve yerel otoritelerin sorumsuzluğuna ortak olmamak için bizler öneclikle kendi tedbirlerimizi almak zorundayız.

Britanya Demokratik Güç Birliği olarak, tavsiyemiz öncelikle koronovirüs karşısında en korumasız ve en çok etkilenecek durumda olanların mümkün olduğunca kitlesel etkinliklerden bir süre uzak durması, kişisel hijyen ve temizliğin uzman ve sağlık kuruluşlarının önerileri doğrultusunda yerine getirilmesi. Gelişmelere bağlı olarak kitlesel etkinlik ve organizelerin mümkünse ileri tarihlere ertelenmesi gözden geçirilmeli. Bu konularda işletme sahibi ve organizatörler ticari kaygılarını değil, toplum sağlığını gözetmeli. Önümüzdeki günlerin ne getireceğinin bilinmemesi ve yaratılan panik ve kaygı ile başta gıda ürünleri olmak üzere temizlik ve temel ihtiyaçlara yönelik stok yapma başkaca sorun ve sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Mümkünse en fazla iki hafta idare edecek kadar stok yapalım ama daha fazlasına şu aşamada gerek olmadığı düşüncesindeyiz. Şimdiye kadar koronavirüsün en etkili olduğu yerlerde açlık ve kıtlıktan kimsenin yaşamını yitirdiğine tanıklık etmedik.

Toplumun acil ihtiyaçları ve kaygıları ile başlayan alış veriş ‘çılgınlığı’ndan faydalanmak isteyenlerin, toplumun korku ve kaygılarını aşırı kar yapmak için fırsata çevirenlerin olduğuna da üzülerek tanıklık ediyoruz. En temel ürünlerin bile fahiş fiyatla satılması, öncelikle toplumun en yoksul kesimlerini etkileyecek ve ‘onlarla’ başlayacak olan sağlık sorunları dönüp ticari kaygılarını ön plana çıkaranları da vuracaktır. Bu durumda olanlara çağrımız toplumun olup bitenin farkında olduğu ve en kötü zamanlarında fırsatçılık yapanları unutmayacağıdır. Elbette asıl yapılması gereken, bir çok ülkede de görüldüğü gibi, merkezi ve yerel idarelerin halkın temel ihtiyaçlarını karşılıksız olarak sağlamasıdır. Buradan en yakınımızdaki belediye encümenleri ve milletvekillerine bu yönde kararlar alınması için girişimlerde bulunmaları çağrısı da yapıyoruz.Bizler, İngiltere’nin emek, sağlık ve meslek örgütlerinin, sendikaların yaptığı çağrı ve uyarılarını yakından takip ediyoruz. Sizleri bu çağrı ve uyarılar konusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz ama sizlerden beklentimiz kendimizin ve toplumun sağlığını riske sokacak ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmanız. Bizler üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için verdiğimiz kurs ve aktiviteleri durdurduk ama kurumlarımızı acil durumlara müdahale ve gerekli yardım ve desteklerin sunulması için açık tutmaya devam edeceğiz. Kitlesel eylem ve etkinlijklerimizi iptal ettik. Tedbir amaçlı olarak kurumlarımızı dezenfekte edip temizledik. Kitlesel etkinliklerin mümkün olduğunca ertelenmesi için çağrısı yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Hepinizden talebimiz koronavirüsten korunmak için verilen tavsiyelere uymanız ve tedbiri elden bırakmamanız.

Demokratik Güç Birliği – Britanya