Home , Avrupa , “RED – Paramaz” Belgeseli Ulm, Augsburg ve Frankfurt’ta Gösterilecek

“RED – Paramaz” Belgeseli Ulm, Augsburg ve Frankfurt’ta Gösterilecek

HABER MERKEZİ|15.11.2022|Kadir Akın’ın yapımcı ve yönetmenliğini yaptığı belgesel RED – Paramaz filmi, Osmanlı demokratik aydın hareketini ve 93 harbi sonrası Berlin anlaşması ile aktüel hale gelen Ermeni sorununu inceliyor. Bu anlaşmadan doğan hakları için mücadele eden Ermeni partilerini anlatıyor.

Kumkapı, Sasun, Zeytun isyanlarını ve Osmanlı bankası baskınını tarihsel belge ve bilgilerle anlatan film 1908’de ilan edilen meşrutiyet sonrası yeniden açılan Osmanlı Meclisi Mebûsan’ındaki Ermeni vekillerini ve onların sosyal haklar için verdikleri mücadeleyi örnekleriyle belgeliyor. Ermenilerin birlikte yaşama iradesine karşın İttihat ve Terakki iktidarının soykırımcı politikalarına vurgu yapıyor. 1915’in Haziran ayında 19 arkadaşıyla birlikte Beyazıt meydanında idam edilen Paramaz’ın kurgusu üzerine gelişen belgesel, Cenevre, Bazel, Beyrut ve İstanbul’da yapılan çekimlerden oluşuyor.

Belgesel, soykırımın sadece yüzbinlerce Ermeninin öldürülmesi değil, entellektüel ve kültürel mirasın yok edilmesi, sosyalist fikirlerin köklerine zarar verilmesi anlamına geldiğini anlatıyor. Film, kimi röportaj ve belgelerle zenginleştirilmiş olup HD olarak çekildi. Toplam süresi 54 dakikadır.

Belgeselin yönetmeni araştırmacı yazar Kadir Akın’ın katılımı ile film gösterimi sonrası, belgesel ve “Saklı Tarihin İzinde” kitabı üzerine sohbet gerçekleştirilecek.

Etkinlik, Ulm Tohum Kültür Merkezinde 25 Kasım Cuma saat 18.00’da, bir gün sonra 26 Kasım Cumartesi saat 20.00’da Augsburg Enternasyonal Kültür Merkezi’nde ve 27 Kasım Pazar günü de Frankfurt’ta gerçekleştirilecek.

25.11.2022 – Cuma
Saat 18.00
Düzenleyen: Tohum Kültür Merkezi
Bleichstr. 1 • Ulm

26.11.2022 – Cumartesi
Saat 20.00
Düzenleyen: Enternasyonal Kültür Merkezi
Zusamstr. 9 • Augsburg

27.11.2022 – Pazar
Saat 15.00
Haziran Kültür Evi
Hausener Obergasse 5 H
60488 Frankfurt
(Düzenleyenler: Haziran Kültür Evi, Soykırım Karşıtları Derneği, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Frankfurt)