Home , Avrupa , Baro Başkanı Dimitrios Vervesos: „Turgut Kaya iade edilmesin“

Baro Başkanı Dimitrios Vervesos: „Turgut Kaya iade edilmesin“

HABER MERKEZİ |08.06.2018| Atina Barosu Başkanı Dimitrios Vervesos, Yüksek Mahkeme kararına rağmen gazeteci Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade edilmemesi gerektiğini söyledi. 

Yüksek Mahkeme, son kararında, tarihçi ve gazeteci T. Kaya’nın Türkiye’ye iadesi lehine, kendisine dayatılan bir cezanın infazı için bir görüş bildirmiştir. Nihai karar Adalet Bakanı Stavros Kontonis tarafından verilecektir.

Vervezos, yaptığı açıklamada, „Türkiye, Strazburg’daki Avrupa Adalet Divanı’nın insan hakları ihlallerine yönelik mahkumiyetlerde ilk sırada olduğuna“ dikkat çekiyor.

Vervesus, bu durumun, “özellikle komşu ülkedeki son gelişmeleri takip ederek, aranan kişinin uluslararası hukukun gerektirdiği gibi, Türkiye’de mahpus olarak tüm haklarını kullanacağını garanti etmediğini” belirtmektedir.

Turgut Kaya iade edildiği taktirde, temel güvencelere ve insan haklarına saygı duyulmadan siyasi görüşlerinden dolayı baskı ve işkenceye maruz kalmanın riskini taşıyor

Bu nedenle, Adalet Bakanı’nın, geçmişte insan hakları savunuculuğunu yaptığını hatırlayarak, Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iadesi için onay vermemelidir.

KAYNAK: http://bankingnews.gr/index.php?id=369431

scroll to top