Home , Avrupa , Avusturyanın İnnsbruck Şehrinde 3 Türkiyeli Casusluk Suçlamasıyla Tutuklandı

Avusturyanın İnnsbruck Şehrinde 3 Türkiyeli Casusluk Suçlamasıyla Tutuklandı

AVUSTURYA|31.07.2022|Uzun zamandan beri geniş çapta takiple hazırlanan Avusturya Gizli Servisi,  İnnsbruck şehrinde yaşayan Türkler hakkında Milli İstihbarat Teskilati istihbaratına bilgi gönderdikleri iddasıyla 3 Türkiyeliyi tutukladı.

Devlet Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü (DSN) ve Devlet Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi (LVT) tarafından yürütülen soruşturmalar sırasında 20 Haziran’da Tirol’de üç şüpheli Türk casusu geçici olarak tutuklandı. Türk vatandaşları veya Avusturya’da yaşayan Türk kökenli Avusturya vatandaşları hakkında Türk haber servisi Milli İstihbarat Teskilati’ye (MIT) bilgi aktardıklarından şüpheleniliyor.

Sanık serbest bırakıldı

İçişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, üç şüpheliden ikisinin daha sonra Innsbruck hapishanesine nakledildiğini duyurdu. Tutuklamalara özel görev gücü Cobra da katıldı. Sorgulama ve gözaltı kontrolünden sonra, zanlıların özgür olduğu bildirildi. Innsbruck savcılığından bir sözcü, tutukluluk başvurularının reddedildiğini, ancak temyiz başvurusunun yapıldığını söyledi. Bu konuda henüz bir karar verilmedi.

Her halükarda, zanlıların evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda veri taşıyıcısı, cep telefonu ve Gaz tabancası ele geçirildi. Özellikle, „Avusturya’nın zararına gizli istihbarat servisi“nin gerçekleri araştırılıyor. Bakanlığın bir yayınına göre, sanığın varsayılan „modus operandi“si, „yabancı güçler tarafından yurtdışında yaşayan muhalefet üyelerini ve hükümet muhaliflerini kontrol etmek veya casusluk yapmak için kullanılan bilinen bir prosedüre“ tekabül ediyor. İçişleri Bakanlığı’na göre, şüphelilerle ilgili soruşturmalar bu yılın Şubat ayında başladı.

Birincisi, kurye Perşembe baskısında Tirol’deki şüpheli casusluk vakasını bildirdi. Rapora göre, iki erkek ve bir kadın üç şüpheli, sözde Gülen hareketinin 800 üyesine ihanet etti. Savcılık, sayıyı APA’ya teyit etmek istemedi. Ayrıca, iddia edilen kurbanlar sadece Gülen hareketinin üyeleri değildi.

İçişleri Bakanı Gerhard Karner (ÖVP), „temel demokratik değerlerimizin“ korunmasına önemli katkı sağlayacak „titiz, tutarlı ve kesin soruşturmalar“ yayınında konuştu. Karner, „Araştırmacılara profesyonellikleri ve bağlılıkları için teşekkür etmek istiyorum“ dedi.

scroll to top