Home , ATİK , Avusturya Wörgl Derneğimize Yönelik Faşist Saldırıyı Nefretle Kınıyoruz!

Avusturya Wörgl Derneğimize Yönelik Faşist Saldırıyı Nefretle Kınıyoruz!

ATIK LOGOATİK | 04 – 02 – 2013 | Avusturya Wörgl şehrinde yirmi yıla aşkın bir süredir mevcudiyetini sürdüren, Türkiyeli göçmenlerin demokratik, sosyal ve kültürel hakları noktasında anti-emperyalist, anti-faşist bir çizgide faaliyet yürüten derneğimiz, 2 Şubat gecesi faşist bir saldırıya maruz kalarak yakılmaya çalışılmıştır. ’’Failli beli’’ şahsiyetler 2 Şubat saat 01.00 sıralarında ilk önce derneğin yanındaki işyerine girerek işyerinin duvarlarına ’’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’’ yazdıktan sonra işyerini ateşe vermişlerdir. Daha sonra bitişik binada olan ATİGF’e bağlı Wörgl derneğine giren faşist şahıslar derneğin duvarlarına gamalı haçlar çizip ırkçı yazılar yazarak derneği ateşe vermeye çalıştıkları sırada, yandaki işyerinin ateşe verilmesinden dolayı işyerinde bulunan tüp gazlar patlamıştır. Patlama sonrası muhtemelen olayı yapan kişilerden biri ağır yaralanırken saldırıyı gerçekleştiren bazı kişilerde olay yerine geldikleri araçları ile kaçmışlardır. Yapılan saldırının gece olmasından dolayı her hangi bir can kaybı yaşanmamıştır.

Son dönemlerde Avrupa ülkelerinde demokratik, ilerici-devrimci ve yurtsever kurumlara yönelik saldırılara her geçen gün yenileri eklenmektedir. Faşist Türk devleti kurulduğundan günümüze kadar, ilerici-devrimcilere, Kürt ulusuna, Aleviler ile çeşitli milliyetlere yönelik uyguladığı faşist saldırılarını Avrupa ülkelerine taşımış durumdadır. Bunun en son örneği Paris’te yaşanan katliamdır. Üç yurtsever devrimci Kürt kadını katletmesi kanıtları ile ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği ve Avrupa’nın başını çeken emperyalist ülkeler, kendilerine uşaklık etmede sınır tanımayan Türk devletinin gerçekleştirdiği bu faşist saldırıların belgeleri ile açığa çıkmasına rağmen, kör ve sağırları oynamaya devam ederek katliam ve saldırılara ortak olmaktadırlar.

Türk devleti ile girdikleri çıkar ilişkisi nedeniyle, Avrupa’nın göbeğinde gerçekleştirilen bu faşist saldırılara sesiz kalarak ortak olan Avrupa Birliği ve saldırının gerçekleştirildiği ülkelerin bu ikiyüzlü davranışlarını kınıyor, derhal bu saldırılara karşı tavır alarak vurdum duymaz davranışlarını terk etmelerini ve ‘çıkarlarını esas’ alarak Türk devletinin faşist saldırılarına ortak olmamaya davet ediyoruz.

Özelde göçmenlerin demokratik, sosyal ve kültürel hakları için, genelde tüm işçi ve emekçilerin her türlü kazanılmış hakları için uzun süredir Wörgl alanında mücadele yürüten ve bu şehirdeki yerli ve göçmen işçi ve emekçilerin sempatisini toplayan derneğimize yönelik bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. Dernek yöneticilerimiz ile üyelerimize, derneğimize yönelik gerçekleştiren bu haince saldırıdan dolayı üzüntülerimizi bildiriyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, tüm dernek üye ve taraftarlarımızın yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.

ATİK olarak, arkası kesilmeyen ve devamı gelecek olan bu saldırılara karşı sesiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz. Tüm üye ve taraftarlarımızı, dernek ve kurumlarımızı faşist saldırılara karşı hak ettiği yanıtı vermek için tepki vermeye çağırıyoruz. Bu anlamda, saldırılar karşısında güçlü bir karşı duruş sergileyerek bir dalga kıran oluşturmak için tüm duyarlı kamuoyunu, demokrat, ilerci-devrimci kurumları ortak hareket etmeye çağırıyoruz.

Wörgl Derneğimize Yönelik Saldırıyı Lanetliyoruz!
Kahrolsun Faşizm ve Irkçılık!

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu