Home , Avrupa , Avusturya`da 12 Saatlik İş Günü Yasa Tasarısına Karşı Eylem Konferansı Gercekleştirildi

Avusturya`da 12 Saatlik İş Günü Yasa Tasarısına Karşı Eylem Konferansı Gercekleştirildi

Aktionskonferenz_vorne_kl (1)Viyana | 23 – 10 – 2014 | Avusturya’da parlamentoya sunulmak  12 saatlik iş günü yasasına karşı toplanan imza kampanyasi,  Avusturya’nın Viyana şehrinde 11 Ekim Cumartesi günü örgütlenen bir Konferansı sonlandirildi.

Katılımcılığını ATİGF, Komintern ve diğer yerli öçrgütlerin yaptığı platform toplantısında şu anda parlementonun alt komisyonlarında hazırlığı devam eden yasa ve geçmişte Avusturya’da 100 yıl öncesinden 8 saatlik iş günü hakkının savunulup kazanıldığının altı çizildi. Misafir-destekçi olarak ayrıca Türkiye’den İstanbul 2. Nolu Belediye-İş Sendikası başkanı Hasan Gülüm ve İngiltere Unnisan Sendikası’ndan Roger Bannister katılım sundu.

Tüm gün süren konferansta iki sefer üç ayrı çalışma grubu (workshop) oldu. Çalışma gruplarının konusu “Avusturya Sendika Birliği’nde (ÖGB) nasıl çalışmalıyız?”, “İş yeri mücadelesi sosyal mücadele ile nasıl bütünleşir?”, “Sosyal hizmetlerde çalışanların mevcut durumu ve bu alanda nasıl örgütleniriz?” oldu.

Türkiye’den misafir katılımcı olarak gelen Hasan Gülüm; işyeri çalışması ve sosyal mücadele ile bütünleşmesi konusunda sunum yaptı.

Konferansa çeşitli örgütlerden ve meslek gruplarından 70’in üzerinde katılım oldu. Saat 11.00’da başlayan konferans  17.30’da bitti.  Isci ve emekcilere dönük sürdürülen saldirilara karsi, dalgakiran olamk icin biraraya gelen cesitli emek örgütlenmeleri ve sendikal örgütlenmeler calismalarini daha güclü bir sekilde ortaklastirma karari aldilar.

 

Bildiren : ATIGF

scroll to top