Home , Avrupa , Avusturya’da Kadınların Oy Kullanma Hakkının 100. Yılı

Avusturya’da Kadınların Oy Kullanma Hakkının 100. Yılı

AVUSTURYA |13.11.2018| Avusturyalı kadınlar yüzyıl önce bugün 12.11.1918’de seçme hakkını kazandılar. İlk defa 16 Şubat 1919’da oy kullandılar. Kadınların seçimlere katılımı %82 oldu. 8 Kadın ulusal meclise girdi. Bunlardan ilki işçi gazetesini çıkaran ve proleter kadın hareketini kuran Adelhaid Popp’du. İkincisi kadın grevlerinde aktif rol oynayan Amalia Seidel’dır. 1893’de Üç tekstil fabrikasında üç hafta süren kadın grevlerinin 17 yaşındaki bu militanı iş saatlerinin 12 saatten 10 saate düşürülmesi için çalıştı. Yüzyıl sonra Ameli’nin torunları tekrar 12 saat çalışmak zorunda. Avusturya hükümeti iş saatlerini 12 saate çıkaran yasayı kabul etti.

Kadınlar erkeklerden % 21 daha az kazanıyor ve sadece kadınların %65’i tam zamanlı çalışabiliyor Avusturya’da. Kürtaj hakkı için durmadan mücadele etmek gerekiyor. Sadece bu yıl 38 kadın katledildi.

Bugün Viyana parlamentosunda konuşan kadın hareketi temsilcileri, mücadelenin sürekli olduğunu ve her hakkın ancak mücadele sonucu elde edilebileceğini, mücadelenin yavaşladığı ve gerilediği dönemlerde, bin bir güçlükle elde ettiğimiz haklarımızın kolayca elimizden alındığını söylediler. Yaklaşık iki milyonluk nüfusa sahip Viyana’da % 27,5 in oy kullanma hakkı maalesef yok.
Eyleme katılım ve coşku çok yüksekti. 203 kişilik Parlamento’da yer kalmadığı için bir çok kadın kapıda kaldı. ROJA, Yeni Kadın, KOMintern, ADHK, AFESTA ve Oma gegen Rechts gibi kadın kurumları katıldı. Yerli ve yabancı basının ilgisi oldukça yüksekti.

scroll to top