Home , Haberler , Polonya’da binlerce kadın kürtaj yasasına karşı yürüdü

Polonya’da binlerce kadın kürtaj yasasına karşı yürüdü

Polonyada binlerce kadın kürtaj yasasına karşı yürüdüPolonya’nın başkenti Varşova’da binlerce kadın, kürtajın tümden yasaklanmasını öngören yasa değişikliğini protesto etmek için sokaklara döküldü.

Polonya’da kürtajın neredeyse tümüyle yasaklanmasını öngören yasa değişikliğine karşı kadınlar sokaklara çıktı. „Varım, Düşünüyorum, Ben karar veririm“ sloganının atıldığı yürüyüş sırasında „Kadın hakları insan hakkıdır“pankartları taşındı.

Polonyalı kadınların gösterisi geçen yıl Facebook üzerinden Dziewuchy Dziewuchom (Kadınlar için kadınlar) adı altında örgütlenen grup tarafından düzenlendi. 100 bin kişinin üzerinde üyesi bulunan grubun sözcülerinden Bozena Przyluska gösteride yaptığı konuşmada „Bu ülkede kadınlar toplumun yarısını oluşturuyor. Biz saygı istiyoruz. Biz haklarımıza saygı gösterilmesini istiyoruz“ diye konuştu.

 

İmza kampanyası başlatıldı

Kürtaj karşıtlarının gündeme getirdiği, Polonya toplumunda güçlü bir yeri olan muhafazakar Katolik Kilisesi’nin de desteklediği önerinin yasalaşması durumunda kürtaj sadece hamilelik nedeniyle kadının yaşamsal tehlike altında bulunması durumunda yapılabilecek.

Hükümetteki Hak ve Adalet Partisi’nin desteklediği vatandaş inisiyatifi tarafından gündeme getirilen kürtaj yasasının parlamentoda görüşülebilmesi için 100 bin imzanın toplanması gerekiyor.

Mevcut kürtaj yasasının dahi çok kısıtlayıcı olduğu Polonya’da yılda sadece 2.000 kürtaj yapılırken, her yıl 150-200 bin kadın kürtaj yaptırabilmek için başka ülkelere gitmek zorunda kalıyor.

scroll to top