Home , Avrupa , Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu’ndan Newroz’a Çağrı

Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu’ndan Newroz’a Çağrı

Frankfurt |21.03.2019| Avrupa Tecrite karşı yaşam platformu Almanya’nın Frankfurt kentinde ki Kültürlerarası Gençlik Forumu’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Newroz’a bir çağrı yapan platform ve bileşenleri Türkçe ve Kürtçe basın metnini okudular. Baki Selçuk tarafından türkçesinin, Kürtçesinin ise Serhat Çetinkaya tarafından okunduğu açıklamada ‘Yüzyıllar öncesi Demirci Kawa’nın öncülüğünde zalim Dehak’a karşı başlatılan Newroz direnişi, yüzyıllar aradan geçse de, başta Kürt ulusu olmak üzere, bütün Ortadoğu halklarına mücadele ve direniş kaynağı olmaya devam etmektedir’ denilen açıklamada “yüzyıllardır Ortadoğu’da kardeşçe bir arada yaşayan çeşitli ulus ve inançlardan halklar çeşitli provokasyonlarla birbirine kırdırılmaktadır” denildi.

“Afganistan, Irak, Libya’da ABD öncülüğünde başlayan emperyalist saldırganlık, bugün Suriye’de sürdürülmektedir. Bölgedeki etnik farklılıklardan beslenen IŞİD çeteleri, emperyalist ağababalarının ve bölge faşist devletlerin desteğiyle Suriye topraklarını işgal ederek, bölgedeki halkları katliamdan geçirdi” denilen açıklamada “bir taraftan Rojava Kürdistan’ı topraklarını işgal eden, katliamlar gerçekleştiren faşist Erdoğan hükümeti, diğer taraftan da ülke içerisinde işgale ve katliamlara karşı çıkan halka saldırmaktadır” sözlerine yer verildi.

Basın açıklamasında Newroz’a çağrı yapılarak “Avrupa’da faaliyet yürüten çeşitli demokrasi güçlerinin oluşturduğu “Avrupa Tecritte Karşı Yaşam Platformu” olarak Türkiyeli ve Kürdistanlı işçi ve emekçiler başta olmak üzere, tüm ezilen halkları güçlü bir şekilde Newroz etkinliklerine katılarak, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

Açıklamada Leyla Güven başta olmak üzere tüm açlık grevi yapanlara selam gönderilerek, “Tecridin kırılması ve faşizmin yenilgiye uğratılması için Zülküf Gezen’in harladığı ateş, direnişçilere meşale olacaktır” denildi.

Platformlarda yer alan kurumlar kısa bir açıklamada bulunarak faşizme karşı Newroz ateşinin büyütülmesi gerektiği dile getirildi ve 23 Mart günü Frankfurt’ta yapılacak Newroz etkinliğine katılım çağrısı yapıldı.

ATİK ve Yeni KADIN adına yapılan kısa konuşmalarda Avrupa’daki tüm devrimci-demokratik kesimler Frankfurt Newroz’una çağrısı yapılırken, Açlık grevlerinin yükselttiği mücadele ruhunun sahiplenilmesi ve yükseltilmesi gerektiği belirtildi. Partizan adına yapılan açıklamada Rojava’da şehit düşen TİKKO savaşçısı ve İtalya millyetinden Lorenzo Orsetti anıldı ve Gezi’nin ruhu, Newroz’un direnişi ile katillerin, hırsızların ve Dehaqların iktidarlarının elbet birgün yıkılacağını belirtti.

Platform aynı zamanda Newroz etkiliğine ilişkin teknik bilgilendirmede bulundu. Saat 10’da başlayacak olan  yürüyüş iki koldan başlayacak olan yürüyüşte yeşil kol Alte Oper, kırmızı kol ise Bockenheimer Warte’yi temsil edecek.

Basın açıklamasına katılan kurumlar:

KCDK-E, Aveg Kon, ATİK, Nav Dem, FCDK KAWA, ADHK, KKP, Partizan, Bir-Kar, Yeni Kadın, Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Devrimci Parti, Maraş Girişimi, Hochtaunus AKM, FEDA, Karakoçanlılar İnisiyatifi, ATİF, Yeşi Sol Gelecek, SKB, Hizba Demokrat a Kurdistan, Avrupa Partizan, Komalay Zahmetkesani Kurdistan, Yekgirtina Hizbi Demokratik, Komala Hizba Komünista İran, Platforma Zagros, Young Struggle