Home , Haberler , Augsburg ‘da üç gün süren yoğun kitlesel faaliyet: „ATİK yalnız değildir“

Augsburg ‘da üç gün süren yoğun kitlesel faaliyet: „ATİK yalnız değildir“

Ohne TitelAUGSBURG- 1 Mayıs yağmura rağmen coşkuyla kutlandı. Daha önceden aldığımız karar gereği                 ( Augsburg ATİF ve NAV-DEM ) bileşenleri olarak, HDP bloğu oluşturarak yürüdük. ATİF kitlesinin güçlü katıldığı,  sloganların gür sesle atıldığı, Türkçe, Almanca olarak yaptığımız ajitasyon ve propağandamıza tahamül edemeyen, DGB patronları ses cihazımıza el koyma girişiminde bulunmuştur. Buna müdahale eden ATİF kitlesi ve MLPD ‘li arkadaşlar, DGB patronlarını teşhir ederek kararlı bir tutum sergilemştir. Daha sonra DGB patronları polisi çağırarak, bu bloğun ”yürüyüş’te ses cihazının taşıma izninin olmadığını” sözüm ona gerekçe göstererek, cihazın kaldırılmasını istedi. Bu provakasyon girişimide MLPD  ve ATİF kitlesinin kararlı duruşuyla boşa çıkarttıldı. Alman polisini böyle pervasızlığa iten durum ATİK’e yönelik operasyonların cihaz aracılığı ile kamuoyuna teşhir edilmesiydi. Yürüyüşe katılan geniş kitlelerin desteğini  almayı anında geliştirdiğimiz taktiklerle  başardık. VERDİ sendikasıda duruma tavır alarak ATİF’le beraber yürüyeceğini söyledi. Polisin sürekli taciz girişimleri boşa çıkartıldı. Otomatik olarak yürüş ikiye ayrıldı.  DGB bando takımıyla başbaşa kalırken,  bizde aramızdaki mesafeyi açarak, en önde  “Hände Weg von ATİK”, “Yaşasın 1 Mayıs” vs pankart ve bayraklarımızı açarak coşkuyu daha üst seviyeye çekerek yürüdük. “ Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Enternasyonal Dayanışma, ATİK yalnız değildir, Freiheit für ATİK Mitglieder, Sofortige Freilassung für die politischen Gefangenen, ATİK yılmadı yılmayacak” ve benzeri sloganlar atılarak, 1 Mayıs ve ATİK’e yönelik operasyon bildirileri geniş bir şekilde dağıtıldı.

Yürüyüş’te yerli ve göçmen kitlenin ATİK’i sahiplenmesi olumluydu. Miting alanına girerken, DGB’nin 200 kişilik bando takımı yalnız kalmıştır. 800’e yakın bir kitlede “Hände weg von ATİK” pankartının arkasında “ATİK ist nicht alleine” sloganları atarak, alana girmiştir. 200’e yakın kitle ile oluşan ATİK korteji beğeni kazanmıştır.

Bu 1 Mayıs’da ATİK’e yönelik saldırıları özel olarak ön plana çıkarttık. DGB konuşmalarını beklemeden, MLPD ve HDP seçim komisyonunun ortak düzenlediği, Enternasyonal Kültür Merkezinde’ki 1 Mayıs şenliğine çağrı yaparak alanı terk ettik.

Yürüyüşden sonra Enternasyonal Kültür Merkezinde, 1 Mayıs Şenliği düzenlenmiştir. Şenliğe katılım kitlesel olmuştur. Etkinliğin ilk bölümü panel şeklinde ve ikinci bölümü kültürel programla geçmiştir. Panelde eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş  MLPD ve ATİF temsilcileri konuşma yapmışlardır. Konuşmalarda, 1 Mayıs, Türkiyedeki gelişmeler, HDP’nin önemi ve ATİK’e yönelik saldırılara ilişkin konular üzerinde durulmuştur. Panel Almanca ve Türkçe olarak yapıldı. Kültürel programda ise, Onur Olgun ve Çetin Oraner dostlarımız bizleri Marşlarla, Türkülerle ve Şiirlerle coşturdu. Şenlik gec saatlere kadar coşkulu bir hava içerisinde sürmüştür.

 

2 Mayıs 2015’de ATİK’inde örgütleyicisi olduğu Münih’deki HDP ile Dayanışma Gecesi başarı ile geçmiştir. Geceye 1000 kişinin üzerinde katılım olmuştur. Geceye katılan kişi ve kurumlar arasında, İdris Baluken ( Bingöl Milletvekili ), Turgut Öker (  İstanbul M.V. Adayı ), İbrahim Can ( Konya Milletvekil Adayı ), Abdullah Demirbaş ( Eski Sur Belediye Başkanı ) ve ATİK, NAV-DEM, DİDF, AABF temsilcileri vardı.

Gecede ATİK adına yapılan konuşmada, neden HDP’yi desteklediğimiz vurgulanarak, ATİK’e yönelik  Tutuklama Operasyonunun nedenleri anlatılmıştır. Konuşmacı “ Emperyalist saldırıların ATİK’i yıldıramayacağını, hiç bir gücün ATİK önünde engel teşkil edemeyeceğini, geceye katılan tüm kitleden ATİK’li tutsak yoldaşlarımıza güçlü bir dayanışma içerisinde olmalarını belirterek, komünist önder İbrahim Kaypakkayanın belirttiği gibi “ Bu çelik aldığı suyu unutmayacaktır “ vurgusunu yaparak kısa konuşmasını sonlandırdı. ATİK’li arkadaşın konuşması sık sık alkışlanarak, gecede devrimci dayanışmanın ne kadar önemli olduğunun kanıtıydı. Gece ATİK açısından verimliydi, Münih’de yaşayan ulaşılamayan taraftarlarımız ve ilerici kamuoyu ile geliştirilen yeni ilişkilere neden olmuştur.

Gece boyunca yapılan bire bir görüşmelerle eski taraftarlarımızla ve yeni insanlarla ilişki ağı geliştirilmiştir. Gec saatlere kadar süren gece, devrimci dayanışmanın önemini öne çıkartarak, ortak hareket etmenin kitleler üzerindeki olumlu psikolojisi ve kültürel proğramın zenginliği ile başarı ile sonuçlanmıştır.

3 Mayıs 2015’de Augsburg HDP seçim Komisyonu bileşenleri, şehir merkezinde bulunan sinema önünde HDP çadırı kurmuştur. HDP’ye ilişkin bildirilerin yanında, ATİK’e yönelik operasyonlara ilişkin bildiriler ve yaklaşan 16 Mayıs Kaypakkaya anma gecesine ilişkin bildirilerde yoğun bir şekilde dağıtıldı. İnsanların bildirilere olan ilgisi dikkat çekiciydi. Aynı saatlerde Türkiyeden bir etkinlik için gelen sinema sanatcısı Barış Atay`da, dostları ile birlikte kendisinin yönetmenliğini yaptığı “ Eksik “ Film gösterimine katılmıştı.

Film gösteriminin bitişinde, Augsburg HDP çalışanları, HDP pankartını alarak, Barış Atay ve yanında bulunan kitlenin yanına giderek, şeçimlerde oyların HDP’ye verilmesi noktasında ajitasyon çekmişlerdir. Daha sonra Barış Atay ve kitle, sinema önünde bulunan HDP çadırını ziyaret etmişlerdir. HDP çadırında inanlarla sohpet eden Barış Atay, daha sonra Alevi Kültür Merkezinde, kendisinin neden HDP’yi desteklediği üzerindeki sohbete katıldı.

Ohne Titel 3 Ohne Titel 5 Ohne Titel 6 Ohne Titel 7 Ohne Titel 11 Ohne Titel 8 Ohne Titel 2 Ohne Titel 10Ohne Titel 9

scroll to top