Home , Haberler , ATİK : Dursun Yoldaşımız Mücadelemizde Hep Yanı Başımızda Olacaktır!

ATİK : Dursun Yoldaşımız Mücadelemizde Hep Yanı Başımızda Olacaktır!

ATİK | 26.02.2021 | Dursun Yoldaşımız Mücadelemizde Hep Yanı Başımızda Olacaktır!

Dursun Çaktı yoldaşımız; beş aydır mücadele ettiği amansız hastalığa, maalesef 25 Şubat 2021 tarihinde yenik düştü. ATİK ailesi olarak onun aramızdan fiziken ayrılışının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ölüm de, doğum gibi yaşamın doğal bir parçası olsa da, doğumlar yaşamın başlangıcı ve müjdesi olarak etrafındakileri sevince boğarken, ölümler; bireyin yaşamının sonu ve sevilen kişi ile fiziki son veda olduğundan kabulü zor olup, etrafındakileri hüzne boğar… Biliriz ki; her ölüm erkendir geride kalanlar için… Ama yine biliriz ki; ne kadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımızdır önemli ve belirleyici olan.. “Ölüm var tüy kadar hafif, ölüm var Kaf Dağı’ndan yüce” demiş şair.. Dursun yoldaşımız tüm yaşamı boyunca ezilenlerden yana olup, genç yaşlarından itibaren hep mücadele içinde yer alıp, yaşamı dolu dolu yaşayarak, ölümü Kaf Dağı’ndan yüce kılanlardan oldu. O; onuru, sevdayı, mücadeleyi ve her şeyden önce insan sevgisini yaşama nakış nakış işleyenlerdendi.

Dursun Yoldaş Kimdir?

Dursun Yoldaşımız; 01.10.1956’da Dersim’in Hozat kazasına bağlı Peyik köyünde Kürt ve Alevi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da bitirdikten sonra, 1972 yılında öğrenci olarak Almanya’ya gelir. Unutulmaz yazar ve şairlerden Sabahattin Ali’nin; “Bir insanın vicdanı varsa eğer, solcu olmaktan başka seçeneği yoktur” diyerek tarif ettiklerinden olup, yaşamı boyunca hep insanlıktan, dostluktan, ezilenlerden yana olmuştur. Bundandır ki kısa sürede devrimcilerle tanışmış ve 1975-1976 yıllarında kurulan Ulm Halk Ocağı’nın kuruluş çalışmalarında yer almıştır. Ulm Halk Ocağının 1977’de ATİF’e bağlanmasında Dursun yoldaşımızın emekleri büyüktür. Sonrasında Ulm Tohum Kültür Merkezi olarak çalışmalarını sürdüren derneğimizin bugünlere gelmesinde de katkıları unutulamaz. Dursun yoldaşımız Türkiyeli Göçmenlerin ekonomik, demokratik ve politik ihtiyaçları doğrultusunda, demokrasi mücadelesinde yürütülen çalışmaların hep en önünde yer alanlardan olmuştur.

1983 – 1984 faaliyet döneminde Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) Yönetim Kurulu’nda yer alan Dursun yoldaşımız, ATİK’in kuruluş sürecine de aktif katılmıştır. 1990’ların başlarında Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’nun Denetim Kurulu’nda yer alan Dursun Yoldaş, sonraki yıllarda da konsey ve denetim kurulu görevlerinde yer aldı. Yaşamı boyunca faşizme karşı mücadele eden yoladışmız, bundan dolayı da 1980’lerin ortalarında Münih Hapishanesi’nde üç ay tutuklu da kaldı. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra ise, mücadelesine kaldığı yerden aynı hız ve inançla devam etti.

Onun için görevin küçüğü büyüğü yoktu, zaman geldi yönetici pozisyonlarda çalıştı, zaman geldi dernekte çay dağıttı. Hangi iş olursa olsun, hep en önemli görevi yapıyormuş sorumluluğu ile sarıldı. Bilgisini asla kendisine saklayanlardan değildi. Genç – yaşlı demez, kim kendisine sınıf mücadelesi ile ilgili bir şey sorsa bıkmadan, usanmadan kişinin kafasındaki soru işaretine açıklık getirinceye kadar anlatmaya, bildiklerini aktarmaya çalışırdı.

O başta kendi çocukları ve akrabaları olmak üzere tüm çevresini devrimci mücadele için etkilemeyi başarmıştır. Bundandır ki; çocukları da aynı zamanda onun yoldaşları olmuş ve mücadelede aktif bir şekilde birlikte yer almışlardır. Onlarda tıpkı Dursun yoldaş gibi mücadelenin çeşitli alanlarında görev alarak, babalarının mücadele bayraklarını göklerde dalgalandırmaktadırlar. Onun yaşamdaki duruşu her zaman dik ve netti. Yakalandığı amansız hastalığın pençesindeyken bile, yattığı yatakta etrafındakilere moral olmaya çalışıyordu.

Sevgili dostlar;

Bir kez daha ATİK ailesinin saygın bir emektarını güneşe uğurlamanın kederi içindeyiz. ATİK olarak başta sevgili Çaktı ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına ve dostlarına başsağlığı ve metanet dileriz…

Dursun yoldaşımız, herkesin sevdiği, saydığı “Dursun abisi”, “Dursun kirvesi”, “Dursun yoldaşı” idi… Kaybımız ve acımız büyük… Ama O; Ulm Tohum Kültür Derneği’mizin, tıpkı kendisinden önce güneşe uğurladığımız emektarları gibi, ATİK ailesinin sonsuzluğa yolculadığı tüm emektarları gibi hiç unutulmayacak ve yeri hep omuz başımızda olacak.

Seni unutmayacağız Dursun yoldaşımız… Senin mücadeleye olan inancın ve bağlılığından öğrenirken, seni mücadelemizde yaşatacağız. Yıldızlar Yoldaşın Olsun… Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu
25.02.2021

 

scroll to top