Home , ATİK , ATİK: „Türkiye’de Metal İşçilerinin Grevinin Yasaklanmasını Kınıyoruz!“

ATİK: „Türkiye’de Metal İşçilerinin Grevinin Yasaklanmasını Kınıyoruz!“

ATİK | Türkiye’deki işçi ve emekçiler her gün yeni bir yasakçı zihniyetle karşı karşıya kalmaktadır. Sözde 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamaları ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) Türkiye adeta açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür. Kazanılmış tüm demokratik haklar birer birer rafa kaldırılmaktadır. Uluslararası en doğal hak olan, muhalif kesimin kendi sisini duyurmak için düzenledikleri tüm yürüyüş, miting ve gösterileri yasaklanmış, düzenlenen etkinliklere katılanlar hakkında onlarca yıla varan davalar açılmıştır.  Türk Devletinin Efrin işgaline karşı çıkan ve barışı savunan yazar, sanatçı, aydın, politikacılar hakkında soruşturmalar hemen başlatılarak, onlarca yıl hapisle tehdit edilmektedirler. İşgale ve savaşa karşı çıkmak suç haline getirilmiştir.

Çıkartılan yeni yasalarda en çok etkilenen kesim her zamanki gibi, emeğiyle geçinen işçiler olmuştur. AKP’nin iktidara geldiğinden bugüne onlarca grev yasaklanmış, yüzlerce işçiye, sendikacıya davalar açılmış ve bazıları tutuklanmıştır. Sadece OHAL döneminde 6 işçi grevi yasaklanmıştır. İşçilerin, emekçilerin uluslararası mücadeleyle kazandıkları en önemli mücadele aracı olan GREV hakkı engellenmeye çalışılmaktadır.

Metal işçileri sendikalarıyla, işverenler sendikası arasında süren  toplu sözleşme sürecinin tıkanmasından kaynaklı, sendikalar tarafından 2 Şubat’ta ilan edilen GREV hakkı “milli güvenliği bozucu nitelikte” olduğu bahanesiyle 24 Ocak’ta bakanlar kurulu kararıyla yasaklandığı Resmi gazetede yayınlanarak resmileşti. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile işçi sendikaları arasında süren toplu sözleşme süreci yaklaşık 130 bin metal işçisini kapsamaktadır. 2 Şubat GREVİ’nin yasaklanması, AKP iktidarının metal tekellerine açıktan verdiği desteğin sonucudur. İşçilerin düşmanı olan bu iktidar; patronların, tekellerin dostudur. Tekellere destek vererek, işçi ve emekçilerin hakları gasp edilmektedir.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) olarak; Türkiye’de demokratik haklarını kullanarak GREVE çıkmak isteyen Metal işçilerinin yanında olduğumuzu belirtir, Avrupa’daki yerli ve göçmen işçilerini metal işçilerinin yanında olmaya çağırıyoruz. Metal işçilerinin “#2ŞubattaGrevdeyiz” çağrısı bizimde çağrımızdır. 2 Şubat’ta metal işçilerinin grevini destekliyor ve şimdiden selamlıyoruz.

Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği!

Grev Haktır, Yasaklanamaz!

Yaşasın Metal İşçilerinin 2 Şubat GREVİ!

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu