Anasayfa , Avrupa , ATİK Londra, Volkan Yaraşır`la Panel gerçekleştirdi

ATİK Londra, Volkan Yaraşır`la Panel gerçekleştirdi

22 Kasım Pazar günü, Londra’da bulunan DAY MER salonunda Tohum Kültür Merkezi tarafından organize edilen bir Panel gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar ve Sendika eğitmeni Volkan Yaraşır ile ATİK temsilcisi Mahmut Özkan katıldılar.  60 civarında dinleyicinin ilgiyle dinlediği Panelde devrim, sosyalizm ve komünizm şehitleri için saygı duruşu yapıldı.

Londra`da ATİK Volkan Yaraşır`la Panel gerçekleştirdi

Londra`da ATİK Volkan Yaraşır`la Panel gerçekleştirdi

Suruç, Ankara, Silvan, Cizre katliamlarının anısına hazırlanan bir sinevizyon ile ATİK li 10 devrimci tutsakla ilgili bilgi ve açıklamaların yer aldığı bir video gösterildi.
Ortadoğu`da son süreç ile Türkiye`de 1 Kasım seçimleri sonrası durum“a dair analizlerin yapıldığı Panel yaklaşık 3 saat sürdü. Volkan Yaraşır ile ATİK temsilcisinin sunumları ardından dinleyicilerden  sorular yöneltilerek ve görüş belirtilerek katkı yapılan panel, interaktif şekilde gerçekleştirildi.

Mahmut  Özkan

Mahmut Özkan

ATİK : “Orta Doğu’da ve bugünkü somutta Suriye`de büyük Emperyalist devletlerin uşakları üzerinden sürdürdüğü vekalet savaşları, Rusya`nın Esad rejimi lehine tavır geliştirmesiyle yeni bir sürece girdi. Bu süreç aynı zamanda Türk devletinin zaten boşa düşen planlarını iyiden iyiye bozdu. IŞİD Arap gençliğinin çürüyen isyanıdır. Emperyalistler ve gerici devletler eliyle beslenip semirtilen IŞİD üzerinden tüm Emperyal güçler, dünya ezilen halklarına ölümü gösterip, sıtmaya razı eden bir politika gütmektedirler. Rojova da Kürt özgürlük hareketinin ve devrimci dostlarının direnişi çok önemli tarihsel bir misyona sahiptir. 1 Kasım öncesi ve sonrası süreçte HDP, liberal ve burjuva bir kuşatma altına alınmak istenmektedir.  Parlementer mücadelenin her şey olmadığı bilinmelidir. Sokağın,fabrikanın,dağın ve kitle direnişlerinin sinerjisini arkasına alan ve ona uygun davranan bir parlementer mücadele yadsınamaz, ancak süreç tehlikelerle doludur. Bu duruma karşı uyanık olunmalıdır. Emperyalist savaşlardan dolayı yaşam alanlarını terketmek zorunda kalan yüzbinlerce mültecinin avrupaya gelişlerine Demokratik kurumlar ilişki kurarak, destek vererek katkıda bulunmalıdır. Bu göçlerin ve yoksulluğun sorumlularının Emperyalizm olduğu gerçeği kitlelere teşhir edilmelidir.”
VOLKAN YARAŞIR: Ortadoğu Emperyal güçlerin mini bir savaş alanıdır.Dünya enerji rezervlerinin %65

VOLKAN YARAŞIR

VOLKAN YARAŞIR

inin olduğu bu bölge adeta dünyanın kalbidir.Emperyalistlerin çıkar dalaşı ve taşeron güçleri üzerinden sürdürdüğü iç savaş ve istikrarsızlaştırma bölgede yeni dengelerinde ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Kürt direnişi bir çok planı bozmuştur. Sycs-Pickot anlaşması fiilen son bulmuştur.Kürt direniş dinamiği sürecin motorudur.Tehlikler de yok değildir.İşçi hareketinin Kürt direniş dinamiği ile ittifak içinde olması bir zorunluluktur.”