Home , ATİK , ATİK: ‚Halkların Demokratik Partisi (HDP) yanlız değildir!‘

ATİK: ‚Halkların Demokratik Partisi (HDP) yanlız değildir!‘

ATİK | Faşist TC gelişen en ufak toplumsal muhalefeti zorla bastırarak, “ konuşmayan, boyun eğen, diz çöken” bir toplum yaratmak istemektedir. Bir yandan sesini yükselten toplumun her kesiminden muhalifleri tutuklayarak susturmaya çalışırken, öte yandan Efrini işgal etmek için yüzlerce sivil insanı katletmektedir. Yıllardır sürekliliğini artırarak devam eden katliam ve tutuklamalara her gün yenileri eklenmektedir. Halkın milyonlarca oyunu alarak vekil seçilen bir çok HDP’li milletvekilerine yönelik saldırılar her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Son olarak HDP’li Ahmet Yıldırım ve İbrahim Ayhan nın vekiliklerin düşürülmesi bu saldırıların yeni bir halkasıdır. Şimdiye kadar dokuz HDP’li nin vekillikleri anti demokratik bir şekilde ellerinden alınırken, başta HDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere, ona yakın milletvekilide tutsak edilmiş durumdadır. Artık Erdoğan’ı eleştirmek veya mücadelede şehit düşen birisini anmak bile, vekilliklerin düşürülmesi için yeterince gerekçe sayılmaktadır.

Faşizm adı konulmamış bir “düşman la savaş hukuku” ile ülkeyi yönetmeye çalışmaktadır. Farklı düşünen kesim veya kişilere düşman hukuku uygulayarak, teslim almaya çalışmaktadır. Hitler’in iktidara gelir gelmez “milli şuuru yerinde olmayan her kes düşmandır” deyip, muhaliflere uygulmış oldukları baskı yöntemlerinin benzeride bu gün Türkiye’de uygulanmaktadır.

Egemen sınıfların toplumun farklı kesimlerinden gelen en ufak eleştiriyi ”milli değil” deyip, bastırması faşizmin uygulamış olduğu çok eski bir yöntemdir. Yargının tamamen tek kişinin elinde olduğu Türkiye’de şu an en çok avukatın, gazetecinin, yazarın ve milletvekilinin tutuklu olduğu ülkedir. AKP iktidara geldiğinde 50 bin olan tutuklu sayısı şimdi 230 bini aşmış durumdadır.

Kuşkusuzki bu saldırı ve baskılardan en çok nasibini alan HDP olmuştur. Halkın iradesi ile seçilen Belediye başkanları görevden alınarak tutsak edilmiş, binlerce üyesi tutuklanmış, onlarca büroları faşist saldırılara maruz kalmıştır. Yine milletvekilleri her fırsata tehdit edilmiş, saldırıya uğramış ve bir çoğu tutsak edilmiştir.

Faşizm başta Kürt ulusuna yönelik imha politikalarını hayata uygulamak, diğer muhalif kesimleri susturmak ve Efrin işgalını gerçekleştirmek için her geçen gün daha da saldırganlaşmaktadır.

Özelliklede böylesi bir dönemde HDP nin yanında olmak, onunla dayanışmayı yükseltmek önemli ve zorunludur. Bu bağlamda bir kez daha tutuklu bulunan belediye başkanlarının, milletvekilerinin, diğer partililerin ve tüm politik tutsakların derhal serbest bırakılmasını, düşürülen vekililiklerin geri iade edilmesini talep ediyoruz.

Faşizmin tüm saldırılarına inat HDP nin yanında olmaya devam edeceğiz!

HDP yanlız değildir!

ATİK Genel Konseyi

Bildiri İndir (pdf)