Home , Avrupa , Yeni Demokratik Gençlik: Emperyalistlerin savaşına karşı halkların ortak mücadelesini örgütleyelim!

Yeni Demokratik Gençlik: Emperyalistlerin savaşına karşı halkların ortak mücadelesini örgütleyelim!

Rusya ve Ukrayna arasında uzun bir süredir var olan kriz Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon başlatması ile birlikte fiili bir savaşa dönüştü. Ukrayna’nın NATO üyeliğinin gündeme gelmesi ardında Rusya’nın Güneydoğu Ukrayna-Donbas’da Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıması iki emperyalist bloğun karşı karşıya gelmesine neden oldu. Ukrayna’nın özellikle 2004 Turuncu devrimi sonrası başını ABD/AB’nin çektiği NATO’ya yakınlaşması ile birlikte Rusya ve Ukrayna arasında ciddi gerilimler başlamıştı. 2014’te ise Rusya yanlıların Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetskbölgesinde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cuhuriyetini ilan etmesi gerilimin daha da tırmanmasına neden oldu.

Yaşanılan gerilimlerin sonucu olarak 24 Şubat 2022’de Rusya Ukrayna’ya yönelik işgale başladı. Savaşın başlamasıyla birlikte yaşanılan bombardımanlar sonucu yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Emperyalistler arası her savaşta olduğu gibi bu savaşta da ölenler her zaman halklar oluyor. Bir yanda ABD ve AB’nin başını çektiği NATO diğer yanda Rusya-Çin bloğu. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren bu iki emperyalist blok şimdi de Avrupa’yı savaş alanına çeviriyor. Tek hedefleri sınırlarını daha da genişleterek daha fazla sömürü kaynakları oluşturmak. Rusya’nın Donetsk’te sivil halka yönelik saldırıları bahane ederek Ukrayna’yı işgal etmesi, ABD ve NATO’nun Ukrayna’yı sözde korumak için yardımlar göndermesi emperyalistlerin sadece ikiyüzlü politikalarını göstermektedir.

Onlar için ölen sivillerin hiçbir önemi yok. Onlar için önemli olan sadece bu savaşın sonunda sömürülecek kaynakların kimde kalacağıdır. Son dönemde Irak, Afganistan ve Suriye’de yaşanılan savaşlara bakmak bile emperyalistlerin politikalarını ortaya çıkarmaya yetecektir. Emperyalistlerin bu savaşına karşı başta Ukrayna ve Rusya halkları olmak üzere tüm dünya halkları ortak mücadele ile bu emperyalist savaşı yok edebilir. Tıpkı Rojava’da olduğu gibi Ukrayna ve Rusya’da da halklar kendi yolunu çizebilir.

Bu anlamıyla Yeni Demokratik Gençlik (YDG) olarak tüm devrimci, Demokrat kesimlere sesleniyoruz: Emperyalist savaşta taraf olmak yerine halkların ortak mücadelesini örgütleyelim. Kendi çıkarları için bizleri yok etmeye yemin etmiş egemenlere karşı birlikte,omuz omuza mücadele edelim.

Yeni Demokratik Gençlik