Home , Avrupa , Antifaşistler Alanları AfD’ye Dar Etti!

Antifaşistler Alanları AfD’ye Dar Etti!

KÖLN |23.04.2017| Faşist ve ırkçı parti AfD‘nin (Almanya için Alternatif) Köln’de yapılan Parti kongresinin engellenmesine ilişkin yapılan karşı gösterilere onbinlerce insan katılım sağladı.

Sabahın erken saatlerinde Almanyanın değişik şehirlerinden Köln’e gelen ve aralarında YDG ve ATİF aktivistlerininde bulunduğu yüzlerce antifaşist, şehirde 5 noktada barikatlarını kurarak, AfD’nin parti buluşmasının gecikmesini sağladılar.

Sabah saatlerinde AfD delegelerinin gelecekleri yolu kapatan antifaşist güçlere polisin müdahale etme çabaları boşa çıkarıldı. Yaşanan arbadeden sonra iki kişinin daha sonra gözaltına alındıkları bildirildi. Delegelerin katılımı esnasında bir AfD delegesine fiziksel eylem yapmaya çalışan bir antifa polis tarafından engellendi. Bu esnada iki polisin yaralandığı basına yansıdı.

Saatlerce yağmura ve kötü hava koşullarına rağmen yolları kapatan antifaşist güçler, öğle saatlerine doğru yürüyüşe geçerek diğer beş yürüyüş kolu ile birleşti ve Heumarkt’a doğru yürüyüşü geçildi. Bu esnada kortejin onbinlerce kişiyi bulduğu gözlemlendi.

Kent merkezinde iki defa turlayan onbinlerce kişi faşist parti olan AfD’yi Köln’de isteediklerini haykırdılar. Yapılan konuşmalarda Alman devletinin AfD gib ırkçı partilere destek çıktığını, bu türden yapıların lağvedilmesi gerektiği dile getirildi.

Aralarında ATİF’in de yer aldığı Enternasyonalist Birlik bloka ATİF aktivistleri Almanca ve Türkçe ‘Kahrolsun Faşist Diktatörlük ve Faşizme Karşı Omuz Omuza’ yazılı pankatı ile yürüyüşte yerini alarak AfD gibi partilere karşı mücadele etme çağrısında bulundu.