Home , Avrupa , Ulm’de Irkçılığa Karşı Miting

Ulm’de Irkçılığa Karşı Miting

ULM | 29.08.2020 | Ulm’de YDG, REBELL ve Freundeskreis Flüchtlingssolidarität tarafından ‚ırkçılığa ve antikomünizme karşı‘ miting düzenlendi

Ulm’da Freundeskreis Flüchtlingssolidarität (Mültecilerle Dayanışma Dostluk Grubu), MLPD’nin Gençlik Örgütü REBELL ve Yeni Demokratik Gençlik (YDG) tarafından “Irkçılığa, antikomünizme ve mültecilerin yurt dışı edilmelerine karşı isyan” mottosuyla yapılan miting çağrısına MLPD, DKP, AGİF, ADHF, ATİF, Halk Cephesi, KON-MED gibi kurumlar da destek verdi.

Şehir merkezinde, yoğun yağmur altında gerçekleşen en işlek meydanı olan Münsterplatz’daki gösteride, ırkçılığa ve faşizme karşı net tavır konuldu. Atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarda ırkçılık, faşizm, mülteci ve anti komünizm üzerine duruldu. Eylem tarihinin özellikle 28 Ağustos olarak seçilmesinin nedeni, 57 yıl önce, siyahilerin lideri Martin Luther King’in “Tarihi Washington Yürüyüşü” olarak açıklandı. Aynı mottoyla Almanya genelinde çok sayıda şehirde gerçekleştirilen eylemlere yoğun ilgi vardı.

Mitingte ayrıca Ebru Timtik anıldı. Ulm Demokratik Güçler Forumu olarak konuşan  temsilci; başta Ebru Timtik olmak üzeri hayatını kaybeden tüm devrimciler için saygı duruşuna davet etti. Ardından Ebru Timtik’in faşizme karşı onurlu ve kararlı duruşu dile getirildi. Temsilci ayrıca “Bugün Avukat Ebru Timtik bedenen aramızdan ayrılmış olabilir, ancak onu ölümsüzleştiren o  inanç dolu ve yol gösterici duruşu hiç bir zaman unutulmayacak” dedi. Konuşmasının ardından “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganı atıldı.

Martin Luther King ve tarihi yürüyüşü

28 Ağustos 1963: Martin Luther King, “Bir hayalim var” dediği efsanevi konuşmasını yaptı. 1963 yılında Alabama’nın Birmingham şehrinde büyük bir yurttaşlık hakları kampanyası düzenledi, bütün güney eyaletlerinde siyahlara karşı ırk ayırımcılığının son bulması, daha iyi eğitim ve barınma imkânının sağlanması için eylemler düzenledi. 28 Ağustos 1963’te Martin Luther King tarihi “Washington Yürüyüşü”nü gerçekleştirdi ve 200.000 kişinin karşısında efsanevi “Bir hayalim var” konuşmasını yaptı.

Özgür Gelecek

scroll to top