Home , Avrupa , Öcalan Üzerindeki Tecrit Protesto Edildi
ANF Images

Öcalan Üzerindeki Tecrit Protesto Edildi

Haber Merkezi | 16.01.2019 | Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Parlamentosu önünde uzun süredir avukat ve aile görüşüne çıkartılmayan Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecritin kaldırılması amacıyla bir miting düzenlendi. Türkiye ve T. Kürdistan’ı hapishanelerinde başlatılan açlık grevlerine Avrupa’da destek amaçlı yapılan açlık grevleri eklenmişti. Oluşturulan kamuoyu sonucu aile görüşüne izin verilmek durumunda kalınsa bile açlık grevlerinin tecrit ortadan kalkıncaya kadar devam ettirileceği KCK tarafından açıklanmıştı.

Düzenlenen mitingte; HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Siyasetçi Serhat Agiri, Kürdistan İslami Topluluğu (CİK) Temsilcisi Melle Kasım ile aralarında Frankfurt’ta ATİF, YDG, Yeni Kadın, Devrimci Aleviler Birliği ve Hochtaunus AKM’den dayanışma açlık grevinde olanlar adına ATİK-Yeni Kadın temsilcisinin de olduğu çeşitli demokratik kitle örgütleri temsilcileri konuşmalar yaptı. Mitingte konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş tecride dikkat çekerek, „Bu süreçte bütün dünyaya sesimizi duyurmamız lazım. Dünya toprakları üzerinde nasıl ki halkların varlığı tanınıyorsa, artık Kürt halkı da tanınmalıdır. Bugün Leyla Güven arkadaşımıza 274 arkadaşımız daha eşlik etmekte ve onunla birlikte açlık grevinde” dedi. Siyasetçi Serhat Agiri ise, açlık grevlerine destek amacıyla Avrupa’daki tüm Kürdistanlıların eylemlerde olmalarının gerektiğini belirtti. Kürdistan İslami Topluluğu (CİK) adına konuşan Melle Kasım ise Kürt halkı üzerindeki baskıların, uygulanan tecritle daha üst boyutlara taşındığının altını çizdi.

Frankfurt Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi’nde süreli-dönüşümlü açlık grevinde bulunan bileşenler adına ise ATİK-Yeni Kadın temsilcisi Hülya Onur bir konuşma yaptı. Onur konuşmasına, hapishanelerde direnen tüm tutsakları selamlayarak başladı. “Avrupa’da olsak bile bu direnişlerin destekçiyiz” diyen Onur, kadınların yaşadıkları tüm baskı, tecavüz, dışlanma ve tecrit uygulamalarına rağmen hayatın her alanında direnişe devam ettiğinin altını çizdi. “Rosalardan Sakinelere, Sakinelerden bugünlere kadar bu direnişleri sahipleniyoruz” dedi.

Miting yapılan konuşmaların ardından sonlandırılırken Strasbourg’da 31. gününü dolduran süresiz açlık greviyle dayanışma çağrısı yapıldı.