Home , ATİF , ATİF: „Charles Puigdemont derhal serbest bırakılmalıdır!“

ATİF: „Charles Puigdemont derhal serbest bırakılmalıdır!“

ATİF | Katalonya Özerk Bölgesi Eski Başkanı C. Puigdemont 25 Mart Pazar günü, Danimarka üzeri Almanya’ya giriş yaptıktan sonra A7 otobanı üzerinde Alman polisince gözaltına alındı. C. Puigdemont’ın gözaltına alınması, İspanya yargısının söz konusu tutuklamadan tam 48 saat önce çıkarttığı ceza kovuşturması ve Avrupa çapında tutuklama/iade emri gerekçe gösterilerek yapılmıştır. 26 Mart günü ise Schleswig-Holstein Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından nihai karar verilene dek tutuklanarak, Neumünster cezaevinde konulmuştur Katalan lider.

Katalan ulusal özgürlük hareketi liderinin tutukluluk halinin akibeti hakkında karar sürecinin 60 güne kadar uzayabilme ihtimali vardır. Charles Puigdemont’le birlikte 13 kişi hakkında İspanya’da ‘‘halkı ayaklanmaya teşvik ve devlete başkaldırma‘‘ya istinaden iddiameler hazırlanmış bulunmakta ve bu politik insanlar 30 yıla kadar hapis talebiyle yargılanmaktalar.

Her şeyden önce, Avrupa tutuklama emri kapsamında sayılsa bile, hem İspanya’daki anti-demokratik yargılama, hem de Almanya‘daki tutuklama bir çok başka davlarda da olduğu gibi; hukuki değil, tam tersine politiktir. Daha doğrusu bütün bu olanlar, İspanya ve Almanya‘daki burjuva politik iktidarların, yani verili hükümetlerin yargıya ve idareye anti-demokratik talimatları ve müdahalesi sonucu kolayca olabilmektedir.

Özellikle de tarihsel ve güncel deneylerden de bilmekteyiz ki; bu tür tutuklamalar otokratik, diktatoryal ve faşizan iktidarların hukuk anlayışından beslenerek alınan anti-demokratik kararlara çok benzemektedir. Faşizan fiiliyattan faşizan hukuk yaratmak bugün en çok da Erdoğan öncülüğünde Türk faşizminin uyguladığı bir şeydir.

Öyle ki, net hukuksal zemini olmayan durumlarda egemen güçler, şayet verili hukuk iktidar lehine karar vermeye elvermiyorsa, o zaman hemen fiili bir durum yaratarak, haksızlıktan ve hukuksuzluktan hukuk yaratma anlayışına sarılırlar. Bu tutum, hukuksuzluğun hukuka dönüşmesidir ki, Alman devrimci komunisti Bertholt Brecht, tam da bu gibi durumları eleştirmek için; ‘‘hukuksuzluğun hukuka dönüştüğü yerde, direniş bir sorumluluktur‘‘ diyerek ilkesel bir tutum alabilmiştir, en gerici burjuva egemenlik türü olan faşizm karşısında.

ATİF olarak, Katalan ulusal demokratik mücadele hareketi liderlerinden C.Puigdemont’un İspanya’ya iade istemiyle, Alman büyük koalisyon hükümetinin olası gizli bir talimatı sayesinde, tutuklanmasını kınıyor ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Puigdemont serbest bırakılana dek onun davasını takip edeceğimizi ve özgürlüğü için kendisiyle dayanışma göstereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

Ayrıca, Avrupa çapında demokrat, ilerici, devrimci kimlikli muhalif politik şahsiyetlere karşı kovuşturma, tutuklama ve iade emirleri yanında özellikle de gerici interpol talimatları üzerinde politik sürek avının derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

  • Puigdemont derhal serbest bırakılmalıdır!
  • Bütün politik tutsaklara özgürlük!
  • Yaşasın enternasyonal dayanışma!

Almanca Açıklama (İndir)

İngilizce Açıklama (İndir)

Fransızca Açıklama (İndir)