Home , Haberler , Ankara’da 10 Ekim anmasına saldırı!

Ankara’da 10 Ekim anmasına saldırı!

CuYzcohXgAAs1aT DAİŞ-TC işbirliğinde 10 Ekim 2015 tarihinde Barış Mitingi’ne yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 101 kişi için Ankara Garı önünde yapılmak istenen anmaya polis saldırdı.

Katliamın gerçekleştirildiği alanda yapılacak anma öncesinde bölgeye çıkan tüm yollar kapatılmış, polis alana sadece „birinci dereceden akrabaların alınacağını“ söylemişti. Sıhhiye yönünden Ankara Garı’na gitmek isteyenlere yönelik polis saldırısı olurken katliamın gerçekleştiği alana karanfil bırakılması dahi engellendi.

Saldırının ardından HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile beraberindeki heyet, polis barikatı önüne geldi, görüşmeler yapılıyor.
Ankara Garı’na çıkan yollarda polis saldırıları sürüyor
Diğer yandan Ankara Garı’na çıkan bütün yollarda polis saldırısı sürüyor. Polis saldırısına karşı alana girmek için kitle direnmeye devam ediyor. Gözaltılar yaşanırken birçok kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Ankara Garı önüne gitmeleri engellenen aileler ise polis barikatı önünde oturma eylemi gerçekleştiriyorlar.

Ailelerin yanında eyleme destek veren 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği polis saldırısına ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, „Bu alan bürokrasiye açık ama biz ailelere kapalı. Bunu kınıyoruz. bu yasakçı zihniyeti tanımıyoruz. O alana girmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Katilleri biliyoruz, tanıyoruz. Çeşitli yollardan alana giren arkadaşlarımız oturma eylemi başlattı, ne dışarıya çıkmalarına izin veriliyor. Ne de bizim onların yanına gitmemize izin veriliyor. Unutmayacağız, unutturmayacağız, katillerden hesap soracağız.“

“Geçen sene bugün bu önlemler alınsaydı hiçbir canımız katledilmeyecekti”

Polis barikatı önünde açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen de şunları söyledi: „Tam bir yıl önce Ankara Garı önünde yüreklerimizde bombaları patlattılar. Bombaları patlatanları tanıyoruz, biliyoruz. Bombaların patlamasına müsade eden ve IŞİD katillerini o alana getiren zihniyetin, bugün matemimizi tutmak ve yitirdiklerimizi anmak için koydukları barikatlar bizleri yıldıramaz. Eğer bu devlet geçen yıl bugün o önlemleri almış olsaydı, hiçbir canımız katledilmeyecekti.

Ardından Ankara Garı önünde anma yapan aileler, polis barikatı önünde bekleyen kitlenin yanına giderek eyleme destek verdi. Polis, burada bekleyenlere gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Kitleye saldıran çevik kuvvet polisleri yakınlarını yitiren aileler ve onlara destek için gelenleri uzaklaştırmaya çalışıyor.

Polis saldırısı esnasında gözaltına alınanlar oldu. Gençlik Parkı ve Talatpaşa Bulvarı üzerinde çatışmalar sürüyor.
14600547 302084080174127 653066984 oYüksel Caddesi’nde polis saldırısı

Katliamda yakınlarını yitiren aileler ve kurum temsilcileri polis saldırısını protesto etmek için Ankara Garı önünden Yüksel Caddesi’ne geçti.  10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB temsilcileri ve HDP milletvekilleriyle birlikte Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada söz alan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Eş Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, yaptığı konuşmada polis saldırısına tepki gösterdi.

Coşgun, „10 Ekim’de bizlere ‘gitmeseydiniz ölmezdiniz’ diyen polis bugün bizlere saldırıyor. Bizler, ölenlerimiz barış çağrısı için o gün oradaydık. Hukuki haklarımızı kullandık. Elimizde silah yoktu. Sizler bombanızla silahlarınızla karşılık verdiniz. Bu saatten sonra mücadele bitmez. Şunu unutmayın, bize gelmeyen adalet size hiç gelmeyecek“ dedi.

Sıhhıye’de polisle birlikte hareket eden ve kitlelere saldıran CHP’liler de Yüksel Caddesi’nde açıklama yapmak istediler. Açıklamaları sloganlarla protesto eden devrimci, yurtsever kitleye CHP Gençliği bir kez daha saldırmak istedi.

Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması devam ederken tekrar polis saldırısı oldu ve gözaltı yapıldığı öğrenildi.
Gözaltına alınan 47 kişinin isimleri belirlendi

Ankara Katliamı’nda katledilenleri anmak isteyenlere yönelik polis saldırısında gözaltına alınanların isimleri şu şekilde: Birol Akbulut, Ataberk Mest, Edip Mert Aslan, Rıdvan Şimşek, Mutlu Aksu, Ozan Soyaslan, Cem Özgen, Deniz Sülük, Eylem Esen, Aykut İlgüz, Adnan Usal, Serdal Yalgın, Burak Göksel, Ayhan Aydoğan, Basri Acar, Merve Baykal, Hazal Baykal, Ezgi Berk, Leyla Gür Yıldız, Aylin Akçay, Eray Kurt, Nebiye Merttürk, İlknur Özcan, Cem Yılmaz, Mert Kükrer, Yalim Enes, Fidan Aydın, Dilan Kutlu, Göksu Cengiz, Ayşegül Uçar, Barış Çelik, Özgür Kutlu, Utkan Doğan, Arif Yaman, Onur Yaylacı, Gülşen Uzuner, Alişan Şahin, Didem Baydar Ünsal, Hülya Yıldırım, Banu Top Aktaş, Özgecan Lale Özgenç, Alican Karataş, Özge Tekin, Sıla Yalçın, Yağız Üçok, Burhan Çoban, Emrah Alp.

Toplamda 47 kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken polis Yüksel Caddesi’ndeki saldırısının ardından kafelere ve ara sokaklara girerek gözaltı yapmaya devam ediyor.