Home , Haberler , Almanya’dan AKP-MHP’li faşistlere ilişkin itiraf

Almanya’dan AKP-MHP’li faşistlere ilişkin itiraf

Haber Merkezi | 09.01.2021 | Alman hükümeti, AKP-MHP iktidarına bağlı Türk faşistlerinin kamuoyu ve siyaseti etkilemeye çalıştığını bildirdi. Buna rağmen hükümet AKP-MHP faşistlerinin yasaklanmasının önünü açma niyetinde değil.

Son dönemlerde Ülkücüler ve ya Bozkurtlar isimleriyle örgütlenen Türk faşistleri Avrupa ülkelerinin güvenliğini tehdit etmeye başlamışlardı. AKP-MHP iktidarının paramiliter gücü olan ve birçok şiddet olayına karışan Ülkücüler, 29 Ekim 2020 günü Fransa’nın Dijons kentinde Ermenilere yönelik gerçekleştirdikleri linç saldırılarının ardından Paris yönetimi bu grupları yasaklama kararı aldı.

Aynı şekilde 18 Kasım 2020 günüde Almanya’da hükümeti oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokratlar Partisi (SPD)’nin yanı sıra Yeşiller Partisi ile Hür Demokratlar Partisi (FDP), Ülkücü hareketin yasaklanmasının önünü açan yasa tasarısı Federal Meclis’te kabul edildi. Avrupa ülkelerinin aldığı bu tedbirlere rağmen ,Türk faşist gruplarının hala etkili olduğu bizzat Angela Merkel’in başbakanlığındaki federal Alman hükümeti tarafından itiraf edildi.

Federal Meclis’teki muhalefet partilerinden Hür Demokratlar Partisi (FDP)’nin sonu önergesini yanıtlayan Merkel hükümeti, aşırı sağcı Türk gruplarının kamuoyu ve siyaseti etkileme amacıyla faaliyetlerde bulunduklarını bildirdi. Die Welt gazetesinin bugünkü sayısında yer alan yanıtta, Türk faşistlerinin özellikle karar alıcı Alman siyasi otoritelere sızmaya çalıştıkları belirtildi.

‘ÇOK TOPLUMLU’ MASKESİYLE ÖRGÜTLENİYORLAR

Federal Hükümet, Türk faşist grupların yerel siyasetle de yakından ilgilendiğine dikkat çekerek, bu grupların “kültürlerarası” ve “çok toplumlu” kisvesi altında kendilerini gizlemeye çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca yanıta göre hükümetin elinde geçtiğimiz Eylül ayında Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nde yapılan yerel seçimlerde Türk faşist çevrelerle bağlantılı adaylara ilişkin de bilgiler bulunuyor.

Hükümetin yanıtında AKP’nin kuruluşlarından Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA)’ya ilişkin yapılan tespitler de dikkat çekti. SETA’nın Türk hükümetiyle bağlantılı çalıştığına dikkat çeken hükümet “Bu kuruluş Türk hükümetinin görüşlerini bilim ve araştırma kisvesi altında Almanca yayınlıyor” ifadesini kullandı. SETA 2019 yılında Avrupa’da Kürtler ile Erdoğan rejimi muhalifi isimleri hedef gösteren ayrıntılı bir rapor yayınlamıştı.

YASAK İÇİN ‘HUKUKİ ENGELLER’ VAR

Die Welt gazetesi aynı haberde Federal Meclis’te alınan karara rağmen Merkel hükümetinin Ülkücülere yönelik bir yasaktan yana olmadığı bilgisi verildi. Güvenlik birimleri Bozkurt Hareketi olarak bilinen ve son yıllarda özellikle Kürtler, Ermeniler ve Yahudilere dönük birçok şiddet ve nefret suçu işleyen Ülkücülerin yasaklanması önünde hukuki engellerin olduğunu öne sürdükleri ifade edildi.

Ancak aynı hükümet ve güvenlik birimleri hiçbir şiddet olayına karışmayan Kürtlerin legal kuruluşlarını ise bir çırpıda yasaklamaları dikkat çekiyor. Son olarak 2019 yılının Şubat ayında İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in talimatıyla Kürtlerin ülkedeki iki önemli kurumu olan Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik yasaklanmıştı. Her iki kurumun kapılara mühür vuran Alman polisi aralarında Kürtçe-Almanca sözlüklerinin de bulunduğu binlerce kitap ve Kürtçe müzik albümlerine el koymuştu.

EN AZ 170 DERNEKTE ÖRGÜTLENİYORLAR

170 derneğin üyesi olan Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF) çatısı altında örgütleniyorlar. Bu derneklere 7 bin Ülkücünün üye olduğu tahmin ediliyor. Almanya’nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı’na göre ise bu sayı 10 binin üzerinde. İstihbaratın Ülkücü hareketin ülkenin iç güvenliğini tehdit ettiğini raporlarında sıkça dile getirmesine rağmen, buna karşın hükümet hiçbir ciddi önlem almıyor.

ANF

scroll to top