Home , Avrupa , Gökkuşağının çocukları Paris Katliamı’nın 5. yılında yürüyüşe çağırıyor!

Gökkuşağının çocukları Paris Katliamı’nın 5. yılında yürüyüşe çağırıyor!

Kürdistan ve Türkiye’den Avrupa’ya zorunlu ya da gönüllü olarak gelen LGBTİ+’ların örgütlenme ve dayanışma ağı olan Avrupa Lubunya İnisiyatifi bir açıklama yayınlayarak, herkesi Paris Katliamı’nın 5. yılında yürüyüşe katılmaya ve katliamın hesabını sormaya çağırdı.

6 Ocak saat 11.00’de Paris Gare du Nord ‚da gerçekleştirilecek olan anma yürüyüşüne bir çağrıda bulunan Avrupa Lubunya İnisiyatifi’nin açıklaması ise şu şekilde:

9 Ocak 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt kadın hareketinin önder isimlerinden Sakine Cansız ve yoldaşları Fidan Doğan ile Leyla Şaylemez, T.C Ve Fransa devletlerinin istihbarat işbirliğiyle katledildiler.

Bu katliamın tetikçisi Ömer Güney tutuklanmasına rağmen soruşturma ve yargılama sürüncemede bırakıldı. Paris Katliamı davasının duruşmalarına haftalar kala tetikçi Güney hapiste öldürüldü. Sağlık sorunları gerekçe edilse de asıl mesele katliamın iç yüzünün ve istihbarat örgütlerinin organizesinin deşifre edilmesini engellemekti. Tetikçinin ortadan kaldırılmasıyla katliam karanlıkta bırakılmak istendi.

Kendi siyasi çıkarları ya da „ahlakları“ nedeniyle her yıl onlarca kişi, devlet ve çeteler birliği ile „susturulmaya“ çalışılırken binlerce cinsiyetçi, transfobik, homofobik, ırkçı nefret saldırsının da üzeri örtülerek tek tek katillerin sırtı sıvazlanıyor. Muktedirler oyunları ortaya çıkacağı zaman bu katilleri „harcamakta“ da bir beis görmüyor. Kendi kişisel zevkleri ve çıkarları için sistemin ahlakının bekçisi ve tetikçisi olan bu karanlık yüreklere karşı gökkuşağının bütün renkleri ile bir arada durmamız gerektiğinin bilincindeyiz! Çünkü tıpkı Güney gibi diğerleri de sadece karanlığın içinden çıkanlar. Asıl sorun hayatlarımıza, yataklarımıza, düşüncelerimize gölge düşürmeye çalışan bu kara yüzler. Bizler de durmadan sevecek, sevişecek ve mücadele edeceğiz ki bu devlet-çete işbirliği ve nefret son bulsun!

1915 yıllında Ermeni halkını vuran, 6-7 Eylülde İzmir ve İstanbul’u yaralı bırakan, Ağrı ve Dersim’de canları alan, Roboskî’de Kürt gençlerin ve katırların başına bomba yağdıran, Cizre ve Sur’u insansızlaştıran; İrem’i Dora’yı, Baki’yi, Hande’yi, Okyanus Efe’yi, Reyhaneh Jabbari’yi, Ahmet’i, Pippa Becca’yı, Özgecan’ı ve Roşin’i katleden aynı nefret kültürünün farklı yüzleridir.

Bizler nefret katliamlarına maruz kalan LGBTİ+ göçmen ve mülteciler olarak katliamın 5. yılında hesap sorma yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz.

LGBTİ+’lar suikastlerin ve katliamların hesabını soracak!

Sara, Rojbin, Ronahî; Jin, jîyan, azadî!

Eşcinseller var, aranızdalar; Ya hep beraber ya hiç birimiz!

Kürdistan heye, LGBTİ+’yân heye!

Nevin’iz, Arîn’iz, İvana’yız; Özgücümüzle alanlardayız!

Avrupa Lubunya İnisiyatifi