Home , Avrupa , Almanya’da Korona Salgını Sürecinde Başbakanlar Toplantısı

Almanya’da Korona Salgını Sürecinde Başbakanlar Toplantısı

Haber Merkezi|15.04.2020| Covid-19 (Korona) salgını bütün Dünya’da etkisini sürdürüyor. Bugünlerde iyileşen hastaların oranı yükselirken ayrıca bulaşma hızı da düşüş evresine Avrupa’da girdi. Avusturya aldığı tedbirlerde geçtiğimiz günlerde normalleşme süreci üzerine bir takım yumuşama kararları aldı. Bugün de Almanya’da birçok kişinin yakından takip ettiği Başbakanlar görüşmesi sonrası Merkel hükumetinin açıklamaları oldu. Başbakan A.Merkel’in daha önceden söylediği ‘‘Virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz’’ sözlerini yinelediği açıklamalarında alınan önlemlerde çok büyük bir değişikliğe gidilmediği görüldü.Almanya’da bugün itibariyle Korona salgınına yakalananların sayısı 132 bin olarak belirtildi.3521 kişinin hayatı kaybettiği (RKI) verilerine göre Almanya’da bulaşıklık hızı düşüş evresinde devam ediyor. Diğer AB ülkelerine oranla Almanya’da salgından dolayı hayatını kaybedenlerin oranı düşük ve iyileşenlerin sayısı da Robert Koch Enstitüsüne göre 72.600 kişi yeniden sağlığına kavuştu.

Başbakanlar Görüşmesinin Sonuçları

Almanya’da yukarıda değindiğimiz veriler ışığında kamuoyu tarafından takip edilen Merkezi hükumet başbakanı ve yetkilileri ile eyalet parlamentosu başkanlarının toplantısından alınan kararlardı. Kamuoyunda beklenen uygulamaların yumuşatılması gerçekleşen toplantıda sonuç olarak çıkmadı. Almanya’da okulların 4 Mayıs’tan sonra aşamalı olarak açılması öngörülürken detaylar hakkında ileri ki süreçte bilgilendirme yapılacağı söylendi. Gerçekleşen toplantı sonrası yapılan açıklamada belli noktalarda kısmi normalleşme oldu. Araba tamircileri , Bisikletçiler , Kitap Evleri , Mobilyacılar ,Telefon satış noktaları gibi işletmelerde yani 800 metre kare alan ve küçük yerler hijyen ve mesafe kurallarına dikkat ederek 20 Mart’ta açılacak. Mesafe ve iki kişi kuralları ise sürecek. Parti , Dernek ve Lokallerin kapanmasına devam edileceği de belirtildi. Uygulanan kurallara göz önüne almayanlara eyaletten eyalete değişen bir takım cezai işlemleri söz konusu olacak.Yapılan önerilerde toplu taşımada maske takılması önlem amaçlı getirilen önerilerden oldu.Spor müsabakaları ve kitlesel sokak festivalleri ise Ağustos ayına kadar gerçekleştirilmeyecek. Kitlelerin yoğunlukta olabileceği ortamlar yapılan açıklamada halen yasak kapsamında sürmektedir.

Almanya Endüstrisi için büyük işletmelerin çalışma kurallarında esneklik getirilmedi ve kapalı olmaya devam edeceği bildirildi. Bugün itibariyle Almanya’da  kısa çalışma imkanı başvurularına ise Almanya Federal çalışma dairesi açıklamalarına göre 725 bin işletmenin başvurduğu açıklandı. Devlet fonlarından yararlanan işletmelerin yanı sıra bu işletmelerde çalışan yaklaşık 2 milyon kişide çalışmayı sürdürmekte. 2008 – 2009 krizlerinde bugün ki rakamın altında olduğunu söylemek mümkün. Bu rakamlar önümüzdeki süreçte bir finansal krizinde yaşanabilineceğine işaret etmektedir.Bu fonlara başvurarak çalışan emekçiler ise normal maaşlarından yaklaşık %40 oranında düşüşle çalışmaya zorlanmaktadır. Bu durumda işçi ve emekçilerin aleyhine gelişen bir durum.

Korona Salgını vesilesiyle açıklanan bir takım ‘‘ekonomik yardım paketlerinin’’ daha sonra halktan vergi ve bir takım uygulamalarla geri alınacağına değinen uzmanlar önümüzdeki süreçteki olası krizlere dikkat çekmektedirler.

scroll to top