Home , Bildiriler , İsveç Komitesi: Anti-faşist Kamuoyuna [Tür – Sv] (ATİK-Sverige)

İsveç Komitesi: Anti-faşist Kamuoyuna [Tür – Sv] (ATİK-Sverige)

İsveç | 27.06.2020 | Anti-faşist Kamuoyuna

Faşizm yıkılacak, sosyalizm gerçekleşecek!

Çarşamba günü kadın platformu Avrupa Kadın Dayanışması’na üye kurumlar tarafından Viyana’da her hafta düzenlenen mitinglerden biri daha düzenlendi. Mitingde salgın sürecinde kadına yönelik şiddet öne çıkarıldı ve Suriye Kürdistanı’nda (Rojava) katledilen üç Kürt kadın siyasetçi anıldı.

ATİK Kadın Komisyonu Yeni KADIN tarafından örgütlenen bu miting, bir grup faşistin sataşması ve saldırılarıyla karşılaştı. Orada bulunan kadınlar direnmiş ve hemen bölgenin yakınında bulunan ATİK derneğinde olan devrimciler desteğe gelmiştir. Meydana gelen polisin hedefinde faşistler olmamıştır. Yoldaşlarımız mitinge katılan kadınlarla beraber hemen derneğe döndüler. Arkasına polisi alan faşist güruh, aynı zamanda Viyanalı anti-faşistler tarafından işgal edilen binada bulunan ATİK derneğine ve yine aynı binada yer alan DİDF derneğine saldırıya geçtiler. Devrimci direnişle karşılaşan faşistler hızlı bir şekilde bölgede toplanan yüzlerce anti-faşist ve devrimcilerden dolayı azınlığa düştüler. Sokağı kapatan polis faşistleri korumaya alarak toplanan anti-faşist kitleyi derneğin önünde bulunan devrimcilerle buluşmasını engelledi. Saatler sonra faşistlerin uzaklaştırılmasıyla anti-faşist kitle derneğe doğru yürüyüşe geçti.

Gece geç saatlerde ATİK Genel Konseyi, Perşembe saat 18:00’de herkesi dayanışmaya çağırdı. Bu eylemin ardından toplanan bine yakın faşist, ATİK ve DİDF derneklerine saldırdılar. Saatler süren bu durumda polis geriye çekilme kararı alarak geri çekildi. Taktiksel ve sinsi bir amacı olabilen polisin bu davranışı bir kez daha halkın dostları ve düşmanlarının kim olduğunu gösterdi.

Faşistlerin devrimcilerin boş bıraktığı yerlerde görüldüğünü biliyoruz. Faşistlerin yalnızca aktif direniş ve sürekli devam eden mücadeleyle karşılanabileceğini biliyoruz. Bu nedenle tüm ilerici güçleri faşizme karşı dayanışma göstermeye çağırıyoruz.

Yaşasın milliyetçiliğe, ırkçılığa ve faşizme karşı mücadele!

Yaşasın emperyalizmle, feodalizmle ve her türden gericilikle mücadele!

Faşist saldırılar demokrasi ve eşitlik mücadelemizi engelleyemez! 

ATİK – İsveç
26.06.2020

Till den Anti-fascistiska Allmänheten

Fascismen skall krossas, socialismen skall förverkligas! 

I onsdags samlades kvinnoplattformen Kvinnosolidaritet Europa i Wien i ett av de torgmötena som arrangerats av plattformens organisatoriska medlemmar de senaste veckorna. Under torgmötet lyftes kvinnoförtrycket upp under epidemin och man mindes även de tre kurdiska kvinnliga politiker som mördades i Syriska Kurdistan (Rojava).

Detta torgmöte som arrangerades av ATIK:s kvinnokommission Yeni Kadın, möttes av en grupp fascisters påhopp och anfall. Kvinnorna som deltog gjorde motstånd och fick snabbt stöd av våra kamrater som satt i ATIK:s förening, väldigt nära torget. När polisen kom till platsen var det inte fascisterna som var målet. Våra kamrater tog sig snabbt in till föreningen tillsammans med kvinnorna som deltog i torgmötet. Fascisterna som hade polisen bakom sig samlades snabbt och anföll ATIK:s förening som också ligger i en ockuperad byggnad av anti-fascister från Wien. Bredvid ligger även DIDF:s förening som också blev en måltavla för den samlade fascistmassan. Fascisterna som mötte revolutionär motstånd blev snabbt minoritet då hundratals anti-fascister och revolutionärer samlades i området. Polisen som stängde av gatan beskyddade fascisterna och lät inte anti-fascisterna att förenas med de revolutionärer som stod utanför föreningen. Efter många timmar fördes fascisterna bort och den samlade anti-fascistiska massan tågade mot föreningen.

Sent på kvällen uppmanade ATIK:s centralstyrelse alla att samlas på torsdagen kl 18:00 för solidaritet. Efter denna aktion kom uppemot tusen fascister och anföll ATIK:s och DIDF:s förening. Detta pågick i flera timmar och polisen valde att dra sig tillbaka. Polisens handling som kan ha en taktiskt och slug ändamål visade ännu en gång vem folkets vänner och motståndare är.

Vi vet att fascisterna vinner utrymme där revolutionärer inte syns. Vi vet att fascisterna endast kan bemötas med aktiv motstånd och en ständigt pågående kamp.  Därför kallar vi alla progressiva krafter till att visa solidaritet i kampen mot fascismen.

Leve kampen mot nationalism, rasism och fascism!

Leve kampen mot imperialism, feodalism och all reaktionär form! 

Fascistiska attacker kan inte hindra vår kamp för demokrati och jämlikhet!

ATIK – Sverige 
26.06.2020

scroll to top