Anasayfa , Avrupa , Rojava’da Şehit Düşen Enternasyonalist Savaşçı Lorenzo Orsetti’nin Cenaze Töreni Ertelendi

Rojava’da Şehit Düşen Enternasyonalist Savaşçı Lorenzo Orsetti’nin Cenaze Töreni Ertelendi

FLORANSA|06.06.2019| Rojava’da 18 Mart 2019 tarihinde şehit düşen enternasyonalist-anarşist TİKKO savaşçısı Lorenzo Orsetti’nin (Şehit Tekoşer Piling) cenaze töreni ertelendi. Orsetti’nin memleketi olan İtalya’nın Floransa şehrinde 09 Haziran Pazar günü yapılmakta planlanan cenaze töreni DNA testin henüz sonuçlanmaması nedeniyle ertelendi.

Bürokratik prosedürleri takip eden ve Orsetti’nin naaşının Floransa’ya geri gönderilmesiyle ilgili işlemleri organize eden yoldaşlarının, arkadaşlarının ve ailesinin yer aldığı semt toplantısı, planlanan tören için kesin bir tarihin belirtilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.
Semt toplantısının açıklamasında bu sözler yer aldı:

‘’Ailenin talep ettiği DNA testin sonuçlanmasının zaman dilimi yaklaşık iki hafta olarak tahmin edilmektedir ve bu nedenle, katılmak isteyen, güncellemeleri almak için bizimle iletişime geçen herkesi bilgilendireceğiz. 23 Haziran 2019 (Pazar) tarihinden önce bir şeyler düzenlemek mümkün değildir.’’
Anma töreni için en muhtemel tarihi 23 Haziran 2019 tarihi olarak belirleyen Semt toplantısı, ertesi sabahı San Miniato’daki Porte Sante mezarlığında cenaze töreni düzenleneceğini söyledi. Açıklama bu şekilde devam ediyor:

‘’Bu belirsizliğin Floransa dışından katılmaya hazırlananların zorlanmasına neden olabileceğini biliyoruz. Bunun için herkesten kafa karışıklığı yaratacak bilgileri dağıtmamalarını rica ediyoruz. Herkesten önümüzdeki haftanın başında geleceğini umduğumuz bilgilerin doğrultusunda yapacağımız resmi açıklamayı beklemelerini rica ediyoruz.

Dayanışmalarınız için teşekkür ediyoruz.

Semt toplantısı, Orso’nun ailesi, yoldaşları ve arkadaşları’’