Home , Avrupa , Almanya’da 700 Polisten Neonazi Grubu’na Operasyon

Almanya’da 700 Polisten Neonazi Grubu’na Operasyon

DSC_0779BAVYERA |13-07-2013 | Almanya’da 700 polisin katıldığı operasyonda 70 konut ve işyerinde arama yapılırken, silahlar ve propaganda dokümanlarına el konuldu. Almanya’nın Bavyera eyaletindeki en tehlikeli Neonazi  gruplardan FNS’e karşı güvenlik birimleri operasyon düzenlediği açıklandı. Son zamanların aşırı sağ gruplara karşı gerçekleştirilen en büyük operasyonunda, yaklaşık 700 polis sabahın erken saatlerinden itibaren 70 konut ve işyerinde aramalar yaptığı belirtildi. Operasyonda bazı silahlar ve kesici aletlerin ele geçiridiğini, bilgisayarlar ve aşırı sağcı propaganda malzemelerinin de  incelemeye alındığını bildirdi. Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, operasyonun amacının Neonazi yapılanmasının ayrıntılarını ortaya çıkarmak ve olası bir kapatma kararı için kanıtları toplamak olduğunu kaydetti.

Kısa adı FNS olan ‚Hür Güney Ağı‘ adlı Neonazi oluşum içerisinde 20 farklı grubun bulunduğu ve oluşumun yaklaşık 150 üyesinin olduğu tahmin ediliyor. Güvenlik birimleri oluşumun, 2004 yılında yasaklanan “Fränkischen Aktionsfront” adlı oluşumun uzantısı olduğu düşünülüyor. Grup üyelerinin kaldıkları ve operasyon düzenlenen Münih’teki evlerden birinin NSU davası açısından da önem taşıdığı açıklandı.

 Almanya‚da 2000-2007 arasında 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU üyelerine yardım ettiği öne sürülen ve tutuksuz yargılanan Andre E.’nin, geçen  haftalarda bir süre Münih’teki bu evde kaldığı ortaya çıkmıştı. Bu evin, bölgedeki aşırı sağcıların buluşma yerlerinden biri olduğu ifade edildi. Emniyet yetkilileri, Andre E.’nin bu evde kalmış olduğunu doğrularken, Münih’teki Neonazilerin bu kişilere dönük bir sempatilerinin olduğunun anlaşıldığını, ancak Münih’teki Neonazi grupların önceki yıllarda NSU ile bağlantıları olduğu yönünde bir kanıtın bulunmadığını bildirdi. NSU’nun Türkiyeli göçmenleri hedef alan cinayetlerinin 5’i Bavyera eyaletinde işlenmişti.  Bavyera eyalet meclisinde NSU cinayetlerinin soruşturulduğu komisyon, bu hafta tamamladığı raporunda, polis ve iç istihbarat birimlerinin geçtiğimiz yıllarda soruşturmalarda çok ciddi hatalar yaptığını kaydetmiş, aşırı sağcı gruplara karşı daha etkin önlemler alınması istenmişti (avrupa postası)