Home , Haberler , Almanya Ülke Kadın Kurultayı: “Tarih duran ve susan kadınları asla affetmez!”

Almanya Ülke Kadın Kurultayı: “Tarih duran ve susan kadınları asla affetmez!”

FRANKFURT |05.02.2019| Yeni Kadın Almanya Ülke Komitesi “Tarih duran ve susan kadınları asla affetmez!” şiarı ile 9. Kurultayını geçtiğimiz cumartesi günü Frankfurt’ta gerçekleştirdi. Kurultayın gündemi yaklaşan 15. Kongre oldu.
“Avrupa’da Yükselen Sağcılık, Gelişen Faşizm Ve Kadınlara Yansıması” başlığıyla düzenlenecek 15. Kongre, 23-24 Şubat’ta Frankfurt Haus der Jugend’da gerçekleştirilecek. Kongre öncesi toplanan Almanya ÜKK(Ülke Kadın Komitesi)’sı kurultayın açılışını başta devrim ve demokrasi mücadelesi olmak üzere hayatını yitirmiş tüm trans, na-trans, hetero, biseksüel, eşcinsel kadınlara ve her cinsiyetten ve cinsel yönelimden devrimciye adanan saygı duruşu ile yaptı. Delegelerin tespitinin ardından gündem maddeleri okundu ve onaylandı.

Sinevizyon gösterimi sonrası faaliyet raporunun okunup onaylanmasının ardından bölgeler genel bir durum değerlendirmesi yaparak perspektif tartışmalarından çıkan raporları sundu. Irkçı parti ve hareketler içinde kadınların yer alışının nedenleri; sağcı popülist partilerin kadın yüzü; Hitler faşizminin “3K” politikasının Avrupa’da tekrar gündemde olduğu; kadına yönelik yükselen şiddetin faşizmle ilişkisi; kadına yönelik şiddetin sağ popülist partilerin de gündeminde olduğu; ırkçılığın, faşizmin göçmen ve mülteci kadınlar üzerindeki özel yansımaları; mülteci akını ve göç yasaları; ırkçı, aşırı sağcı saldırıların hedefindeki yelpazenin giderek genişlediği; mülteci ve göçmenlere yönelik saldırıların işçi, emekçi ve devrimcilere yönelik saldırılar olduğu gibi başlıklarla ele alınan perspektife yönelik tartışmalarda düzeltilmesi gereken ve eleştirilen bazı yerler olsa da genel olarak bütün alanlar perspektif yazısını olumlu bulduklarını belirttiler.

Aynı zamanda 9. Almanya kurultayında, Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in katledilişlerinin 100. yılında mücadeleye daha fazla sarılma mesajının da verildiği konuşmalar yapıldı ve başta Flormar işçileri olmak üzere direnişteki tüm kadınlara selam gönderildi.

Perspektif yazısındaki “Dipten gelen dalga giderek kabarmakta” bölümünden de hareketle özeleştirel tartışmalar yapıldı ve Yeni Kadın olarak başta kadın ve LGBTİ+’lar olmak üzere ezilen kitlelerin ayaklanmalarından ve direnişlerinden ne kadar ders çıkarıldığı ve gelecekte neler yapılabileceği konuşuldu.

Kadınların ancak birlikte güçlü olduğu vurgusunun yapıldığı kurultayda ideolojik ve pratik sorgulamanın önemine dikkat çekilirken önümüzdeki süreçte neler yapılması gerektiği konuşuldu.

Açlık grevi direnişinde olan Leyla Güven’in durumuna dikkat çekildi ve ailesini ziyaret için gittiği Türkiye’de bir sosyal medya hesabı ihbarı üzerine uydurma iddianameyle tutuklanan Yeni Kadın aktivisti Besime Halis’e mektuplar yazıldı. Kurultayın düzenlendiği salona Rosa Luxemburg, Leyla Güven, Besime Halis ve 2 Şubat 2011’de Dersim’de gerilla barınağında yaşanan göçük sonrası ölümsüzleşen 5 TİKKO gerillası Sefagül Kesgin, Nurşen Aslan, Fatma Acar, Derya Aras ve Gülizar Özkan’ın fotoğrafları asıldı.

YDG’nin selamlama mesajı okunurken ATİF’ten bir temsilci de konuşma yaparak kadınların demokrasi mücadelesindeki önemine değindi ve kurultayı selamladı.

Almanya 9. Kurultayı yeni dönem ÜKK’sının ve 15. Kongre delegelerinin seçimi ile sonuçlandırıldı.

scroll to top