Home , Avrupa , Almanya Parlamentosu’nda Ülkücü derneklerin yasaklanmasını görüşecek

Almanya Parlamentosu’nda Ülkücü derneklerin yasaklanmasını görüşecek

Haber Merkezi |17.11.2020|Avusturya ve Fransa’nın yasak kararlarının ardından Almanya da Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile yakınlığı olan dernekleri yasaklıyor. 19 Kasım’da Almanya Federal Parlamentosu’bda ‘Ülkücü’ olarak bilinen derneklerin yasaklanması ele alınacak.

Koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefet partileri Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından ortaklaşa hazırlanan ve perşembe günü saat 18.15’te meclise getirilecek önergede “Ülkücü” olarak bilinen derneklerin yasaklanmasının gözden geçirilmesi talep ediyor. Aynı talebi dillendiren Sol Parti ise önergeyi hazırlayan dört parti tarafından dışlandı. Buna rağmen Sol Partinin hazırlanan öneriye destek vermesi bekleniyor. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) de hazırlandığı önergede Ülkücü hareketin ve sembollerin yasaklanmasını talep ediyor. Böylece Alman parlamentosunda bulunan bütün partiler tarafından Ülkücü hareketin Almanya’da yasaklanması konusunda görüş birliği sağlanmış görünüyor.

En büyük yabancı aşırı sağ örgüt, demokrasi için tehlike

Evrensel’in haberine göre, önergede Alman ve yabancı aşırı sağ örgütlerle tarihsel nedenlerden ötürü Almanya’nın değişmez devlet politikası olduğu ifade edilerek, Ülkücü hareketinin Almanya’daki taraftar sayısı bakımından en büyük yabancı aşırı sağcı örgütlerden biri haline geldiği belirtilerek, demokrasi için tehlike oluşturduğuna dikkat çekildi.

Hazırlanan önergede açık olarak MHP’nin Almanya’daki uzantısı durumundaki Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF) ile Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği (ATİB) adlı kuruluşların faaliyetlerinin takip edilmesi isteniyor. Her iki örgütün taraftarlarının milliyetçi ve ırkçı görüşleri savunduğu, Alman anayasal düzene saygı göstermediği ve sosyal medya üzerinden halklar arasında nefreti körüklediklerine işaret edildi. Hareketin Almanya’da toplam 11 bin üyesinin olduğu da önergede hatırlatıldı. ATİB, 1980’li yıllarda MHP’den ayrılan bir grup tarafından kurulmuştu. Başını da başarısız Papa II. Jean Paul suikastına katılan Musa Serdar Çelebi çekiyor.

6 maddelik önlem planı

Fransa’nın 4 Kasım 2020’de Ülkücü hareketi yasaklamasının selamlandığı ortak metinde Federal Hükümet’ten Avrupa çapında Ülkücü harekete karşı yapılacaklar ise altı madde şeklinde talep edildi:

  1. Avrupa ve uluslararası ortaklarımızla yapılacak işbirliğiyle Ülkücü hareketin güç kazanması engellenmeli.
  2. Ülkücü hareketine bağlı derneklerin, özellikle Almanya’da izlenmesi ve hukuk devleti prensipleri çerçevesinde mücadele edilmesi.
  3. Anayasal değerlere, insan onuruna ve halkların kardeşliğine aykırı hareket eden Ülkücü hareket derneklerinin yasaklanması için incelemelerin başlatılması.
  4. Federal düzeydeki “Demokratie leben!/Demokrasiyi yaşama” programı ve Politik Eğitim Merkezi ve Federal Anayasayı Koruma örgütü tarafından Ülkücü hareketin hedefleri ve metotları hakkında bilgilendirme yapılmalı.
  5. Bütün yasal imkanlar kullanılarak Ülkücü hareketin internette yaptığı ajitasyon engellenmeli.
  6. Avrupa, Almanya ve Türkiye’de Bozkurtlar tarafından tehdit edilen tehdit edilen, takibata uğrayan kişilere en iyi şekilde destek verilmeli.
scroll to top