Home , Haberler , Credit Suisse Bankası’na Polis Baskını

Credit Suisse Bankası’na Polis Baskını

HABER MERKEZİ|04.10.2021| İsviçre polisi, iflas eden finans şirketi Greensill Capital’a yönelik soruşturma kapsamında dev banka Credit Suisse’e baskın düzenledi. Soruşturma kapsamında İsviçre polisi bankanın Zürich’teki ofisini arayarak bazı belgelere el koydu. Banka, Greensill Capital isimli firmanın fonlarını yönetiyordu. Bu fonların yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Zürich Cumhuriyet Savcısı İsviçre gazetesi NZZamS’ye yaptığı açıklamada, Greensill temsilcilerine soruşturma açıldığını, herhangi bir Credit Suisse çalışanı hakkında cezai soruşturma yürütülmediğini belirtti. İsviçreli düzenleyicilerse Greensill’e karşı haksız rekabet davası olduğunu, şirketin federal yasayı ihlal ettiği için soruşturma yürütüldüğünü Bloomberg’e doğruladı.

Credit Suisse, geçen ay Greensill’e yatırım yapan tedarik zinciri finansman fonlarındaki yatırımcılara yaklaşık 400 milyon dolar iade etmeyi planladığını söyledi. Banka birkaç yıl boyunca Greensill tarafından oluşturulan tedarik zinciri finansman kredilerini satın aldı ve bunları ‘güvenli‘ yatırımlar olarak yatırımcılara sattı.

İsviçre Bankası daha önce de Archegos Capital adlı bir risk fonu ile yaptığı işlemler nedeniyle 4,7 milyar dolar zarar etmişti. Bankanın yatırım bankacılığı ve risk yönetimi birimlerinin yöneticileri olayın ardından görevlerini bıraktı.

 

scroll to top