Anasayfa , Avrupa , Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu Lice Katliamı Açıklaması

Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu Lice Katliamı Açıklaması

dgb_01-300x199 ALMANYA | 03 – 07 – 2013 | Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu Lice katliamı ile ilgili bir açıklama yayınlamıştır. Güncelliğinden dolayı olduğu gibi yayınlıyoruz.

Türk Ordusu Lice’de “Savaş Değil, Barış İstiyoruz” Diyen Köylüleri Katletti!
Türk Devleti, Ordusuyla, Polisiyle ve her türlü silah, araç, gereciyle kendisine muhalif olanlara saldırılarını sürdürüyor. 28 Haziran 2013 tarihinde Amed’in Lice ilçesine bağlı Hezan (Kayacık) Köyünde yapılmak istenen yeni karakola karşı çıkan ve karakol inşaatına yürüyerek protesto etmek isteyen köylülere silahlarla saldıran askeri güçler, Medeni Yıldırım adlı genci öldürmüş ve 9 köylüyü de yaralamıştır. Yaralanan köylüler içeresinde 3 ünün ağır yaralıdır.
“Lice`deki ölüme ve yaralanmalara yol açan olayların baş sorumlusu, halka yönelik insanlık dışı saldırılarda bulunan güvenlik güçlerinden “gurur duyan” Başbakan Erdoğan’dır.
Devlet bir yandan “barış” havarisi kesilirken diğer yandan saldırılarını sürdürmektedir. Yaşanan süreci değerlendirerek Kürdistan’ın dört bir yanına yeni karakol ve kalekondular yaptırmaktadır.
Bu karakolların ve kalekonduların kendilerine büyük bir tehlike olduğunu geçmişte yaşananlardan çok iyi bilen Kürtler buna izin vermemek için karşı koyuşlarını geliştirmektedir. Fakat karşılığında devlet güçlerinin saldırılarını sürekli görmektedirler. Akil insanlarla yaptığı toplantıda R.T. Erdoğan, karakolların yapılmasını sürdürüleceğinin altını bir kez daha çimiştir.
Türk devletinin; tek dil, tek din, tek millet ve tek inanç politikalarında bir değişikliğin olmadığı günümüzde bir kez daha açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Halkın demokratik tepkisine dahi tahammülü olmayan bir iktidar zihniyeti, çözüm sürecini ne kadar geliştirebilir! Kürt halkının yaptığı Demokratik siyasete tahammül etmemek, sömürgeci zihniyetin dışa vurumu olduğu gibi, demokrasi anlayışından ne kadar yoksun olunduğunu gösterir.
Demokratik Güç Birliği Platformu olarak; Lice’de köylülere yönelik yapılan saldırıyı kınıyor, bu saldırıda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’ı saygıyla anıyor, Kürdistan halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyor. Ve diyoruz ki Faşist TC er yada geç bunun hesabını halka verecektir.
Medeni Yıldırım Ölümsüzdür!
Şehîd namirin!
 
Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu (ADGP)
AABF (Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu), ABM (Avrupa Barış Meclisi), ADHF (Almanya Demokratik Halklar Federasyonu), AGİF (Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu), ATİF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu), ADDBF (Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu), Avrupa Sürgünler Platformu, CENI (Buroya Aştiyê ya Jinên Kurd),Devrimci Proletarya (Yaşanacak Dünya),  DIDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu), FEDA (Demokratik Alevi Federasyonu), FKÊ (Ezidi Dernekleri Federasyonu), KOMKAR (Kürdistan Dernekleri Federasyonu Almanya) Kürdistan Halkevleri (Mala Gele Kurdistan e.V.), ÖDA (Özgürlük ve Dayanişma Almanya), TÜDAY (Türkiye / Almanya İnsan Hakları Derneği ),  YEK-KOM (Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu ), YXK (Kürdistan Öğrenciler Birliği), ZAVD (Almanya ve Orta Avrupa Asuri Federasyonu