Home , Haberler , AKP`li Bülent Arınç kadın düşmanlığına devam ediyor

AKP`li Bülent Arınç kadın düşmanlığına devam ediyor

hdpli_kadınlardan_arınça_tepkiTBMM Genel Kurulu dün (29 Temmuz) „olağan üstü)toplantısı sırasında kadın düşmanlığında „ustalaşmış“ olan Başbakan Yardımcısı insan müsfettesi Bülent Arınç kadın düşmanlığına devam etti.
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a “Bir kadın olarak sus” diyen Arınç’a HDP’li kadınlar tepki gösterdi.
Daha öncede çok sık söylemleriyle kadın düşmanlığını „ısrarla“ sürdüren Arınç, hatırlanacağı üzere bir süre öncede kadınların kahkaha atmaması gerektiğini söyleyerek cinsiyetçi, ayrımcı kadın düşmanlığı söylemlerini sürdürmüştü.
Kadın düşmanı söylemleri sık sık tekrarlayan Arınç, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus” dedi.
Bu sözler özellikle kadın vekillerden büyük tepki toplarken HDP’li Pervin Buldan Arınç’ın özür dilemesini istedi ve tutanaklara geçti.
Arınç’ın sözlerine CHP ve HDP kadın milletvekilleri mecliste basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.
„AKP’li vekillere eğitim verelim“
HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, dünyanın her yerinde savaş kararlarını erkeklerin aldığını ama barışın savunucularının kadınlar olduğunu belirterek, “Sayın Arınç, bu cinsiyetçi yaklaşımı bir kenara bırakmak durumundadır. Başta HDP’li kadınlar olmak üzere tüm kadınlardan özür dilemesini istiyoruz. Ataerkilin koca çınarı Arınç, kadınların konumunu hazmedemeyen bir görüntü vermiştir.
Buldan, Arınç’ın bu ikazı kadınlara yaptığını ancak erkeklere yapamıdığı dile getridi.
Arınç başta olmak üzere AKP’lilerin kadınlar konusunda eğitimden geçmesi gerektiğini belirten Buldan, istemeleri halinde bu eğitimi kendilerinin verebileceğini ifade etti.
„AKP zihniyetinin kadına bakışının dışa vurumudur”
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise Arınç’ı yeni tanımadıklarını ve daha öncede kadınlara yönelik hakaretlerinin olduğunu belirtti. “Bu aslında bir zihniyetin, AKP zihniyetinin kadına bakışının dışa vurumudur” diyen Aydoğan, “Kınıyoruz kendisini. Şahsıma yapılmış olarak asla değerlendirmiyorum. Kendi milletvekilleri dahil olmak üzere tüm kadınlara yapılmış bir hakarettir. Kendisini özür dilemeye davet ediyorum” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ise “CHP olarak cinsiyetçi, ayrımcı, aşağılayıcı kadın haklarını ihlal eden bu sözleri şiddetle kınıyoruz“ dieyerek, Parlamento çatısı altında böyle bir söz söylenmesi kabul edilemez olduğunu söyledi ve özür dilemesi gerektiğini dile getirdi.

scroll to top