Home , Avrupa , Akbulut ve Gürcan ile Irkçılık Üzerine Söyleşi

Akbulut ve Gürcan ile Irkçılık Üzerine Söyleşi

HABER MERKEZİ| 28.05.2025| Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) bünyesinde faaliyet yürüten Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm “Almanya’da sağın, ırkçılığın ve AfD’nin yükselişi, Göçmenlere yansıması” konulu söyleşiye Die Linke (Sol Parti) Federal Milletvekili Gökay Akbulut ve Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Konsey Üyesi Süleyman Gürcan konuşmacı olarak katıldı. Söyleşinin maderatörlüğünü Ozan Düztaş yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Düztaş, panelistleri tanıttıktan sonra, konunun içeriği hakkında bilgilendirmede bulundu. Ozan Düztaş “9 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Parlamentosu (AP) ve Baden-Württemberg Yerel Seçimleri’ni de konuşacağız” diyerek ilk sözü Sol Partili politikacı Gökay Akbulut’a verdi.

Akbulut: Faşistler eyaletlerde iktidara gelebilir

Federal Milletvekili Gökay Akbulut, savaş sonrası Nazilerin tamamen ortadan kalkmadığını belirterek “Maalesef toplumun yüzde 15-20 civarı ırkçı” dedi. NPD, Cumhuriyetçiler, AfD gibi faşist partilerin ortaya çıkmasının tesadüf olmadığını belirtti. Akbulut, çıkan her yeni bir faşist partinin içine diğer ırkçı ve faşist parti ile örgütlenmelerin de girdiğini belirtti.

Doğu-Batı Almanya sorununa da değinen Akbulut “Irkçılar, Doğu’da çok daha fazla mobilize oldular” dedi. Faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin, savaş sonrası bu kadar büyük bir güçle girmesinin ilk kez olduğunu belirtti. AfD, 2017’de 94, 2021 Seçimlerinde ise 84 milletvekiliyle Federal Parlamentoya girdi.

Yüzbinlerce kişinin AfD’ye karşı gösterilere katılmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten Akbulut “Bu ırkçı parti, sadece göçmen ve İslam karşıtı değil, kadına da düşman, hasta damgası vurduğu LGBTİ bireylere de düşman” derken, bu faşist partinin Thüringen, Sachsen gibi eyaletlerde iktidara gelebileceğini söyledi.

Akbulut, mülteci, seçim hakkı, asgari ücret, eğitim, konut sorunu gibi daha birçok alana değinirken, kapitalizme karşı mücadelenin de öneminin altını çizdi. Akbulut, 5 yıl Almanya’da yaşayan herkesin seçme ve seçilme hakkı olması gerektiğini söyledi.

Süleyman Gürcan: Devlet tarafından geliştiriliyor

ATİK Konsey Üyesi Süleyman Gürcan, Akbulut’un anlattıklarının çok önemli olduğunu belirterek sözüne başladı. Irkçılığın üç temel ağayı olduğunu belirten Gürcan, bunların kitle, militarist ve parlamento ayakları olduğunu, bunların da kendi içinde ayrıldığını söyledi.

AfD’nin tüm ırkçı kesimleri içinde barındığını belirten Gürcan, faşist hareketin, aşı dönemi gibi ortamları özellikle kullandığını ve örgütlenme alanı olarak fırsata çevirdiğinin altını çizdi. “Çiftçi eylemleri içinde de önemli oranda ırkçı ve faşist yer aldı. Hatta bunlar harekete önderlik etti” diyen Gürcan da mülteci, Ukrayna savaşı, emperyalizm, kapitalizm gibi birçok alana değinirken, özellikle Ukrayna Savaşının naziler için bir alan olduğunu belirtti ve 10 bin civarında Alman nazinin orada bulunduğunu söyledi.

Gürcan’a göre militarizm ve ırkçılık devlet tarafından geliştiriliyor.

Moderatör Ozan Düztaş’ın yönettiği sorularla başlayan, toplantının soru-cevap bölümünde katılımcılar tarafından da konuya ilişkin panelistlere yoğun soru ve değerlendirme geldi. Toplantı, her iki konuşmacının, Türkiyeliler arasında da ırkçılığın çok yaygın olduğunu detaylı bir şekilde açıklayarak anlatması ve seçimlere aktif katılım çağrısıyla son buldu.