Home , Köşe Yazıları , AFRİN DİRENİŞİ – Çetin Çetin

AFRİN DİRENİŞİ – Çetin Çetin

Saray sahibi RTE’nin fiilen başladığını duyurduğu Afrin operasyonunda Türk savaş uçaklarının Suriye tarafına geçtiği Afrin ve köylerini bombaladığı duyuruldu.

Operasyonun adı ‚zeytin dalı‘

Faşist Türk Devleti tarihi boyunca gerçekleştirdiği saldırıları, katliamları örtbas etmek, gerçekliği ters yüz etmek için her seferinde gerçekle ilgisi olmayan isimlendirmeler kullanmıştır.

19 aralıkta 20 hapishaneye yönelik operasyonda 28 devrimci tutsak katledilmişti,Ama Faşist Türk devleti bu operasyona ‚Hayata Dönüş‘ adını koymuştu.

Yine Kıbrıs’ı işgal ettiği operasyona ‚Kıbrıs Barış Harekatı‘ adını koymuştu. Evet bu konuda hiç kimse Faşist Türk devletinin akıldaneleriyle yarışamaz/ellerine su dökemez.

Faşist Türk devletinin savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği bombardımanın ardından ‚zeytin dalı‘ operasyonu için Türkiye sınırları içerisinde silahlı eğitimden geçirilen ‚zeytin taneleri‘ otobüslerle Afrin’e geçirilerek savaşa sürüldüler.

Saray sahibi RTE’nin Afrin’e yönelik saldırısının milli çıkarlarımız uğruna yapıldığı bahane.Esas mesele  içeride milliyetçiliği kışkırtıp 2019 seçimlerini garantiye alma, tek adam yönetimini sağlamlaştırma hesabı yatmaktadır.

Afrin saldırısında elde edilen başarıyla! bir savaş kazanmış komutan edasıyla 2019’a girmek.

Afrin saldırısı öncesi Moskova ile Ankara arasında çok büyük ve sıkı bir pazarlığın yapıldığı görülüyor.Operasyonun hemen öncesinde Türkiye’nin MİT müsteşarı ve Genelkurmay başkanı Moskova’yı ziyaret ederek görüşmeler yaptılar.Bu pazarlığın odağında da İDLİB ve AFRİN’in olduğu bir gerçek. Tabi bunun yanında bir yığın da anlaşmalar/rüşvetler!

Rusya epey uzun bir süredir Türkiye’yi NATO’dan koparıp kendine bağlamak için çabalıyor.İşte bu tavizler/anlaşmalar gereği olsa Suriye hava sahası Türk savaş uçaklarına açıldı.Bunun karşılığında da RTE İdlib’in güneyindeki -denetiminde bulunan-cihatçı çeteleri Afrin’e doğru çekmeye başladı.Tıpkı daha önce de Halep’te yaptıkları gibi.Oradaki cihatçılar otobüslere doldurulup İdlib’e taşıdıkları böylece Ruslar’ın şehri almasına izin verdiği gibi. Şimdi de İdlib’e karşı Afrin pazarlığı yapıldığı aşikar.Evet orta doğu’da emperyalistler ‚benim kontrol alanım ne kadar geniş olacak’anlayışıyla hareket ediyorlar.

Gelelim içteki muhalefet cephesine,

CHP’nin genel başkanı Kılıçdaroğlu basına yaptığı açıklamada ‚operasyona desteğimiz tam,Allah milletimize,askerimize yardımcı olsun‘ dedi. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu açıklamalar ırkçı açıklamalardır.Savaş kışkırtıcısı açıklamalardır.Bu anlayışı teşhir etmek gerekir. Bu kendine devrimciyim, demokratım diyen herkes için görevdir.

Bunlar Kürt düşmanıdır, Ermeni, Arap halklarının düşmanıdırlar.Savaşa Hayır ! demek neden zor geliyor sizlere diye sormak gerekiyor  bu yöneticilere…Hele bir de HAKSIZ savaşlara…

Faşist Türk devletinin Afrin saldırısında savaş uçaklarından bırakılan bombalarla sivillerin, çocukların ölümünden yalnızca Türk devleti değil başta ABD ve RUS  emperyalistleri olmak üzere Türk devletine her türlü desteği veren AB li emperyalistler de sorumludur.

Avrupa’da bir delinin Polonya’ya saldırısıyla başlayan 2. emperyalist paylaşım savaşında on milyonlarca insan yaşamını yitirirken bir o kadarı da sakat kaldı. Bugün de Türkiye’deki bir delinin Afrin’e yönelik başlattığı saldırı girişimi orta doğu’da bir savaşı genişletebilir.Binlerce insanın yaşamını yitirmesine, on binlercesinin sakatlanmasına yol açacak bir durumdur.Bunun da ötesinde emperyalistler arası anlaşmazlıkları da   tetikleyip bölgesel savaşın da ötesinde çatışmalara, savaşlara yol açabilir.

Bu deliyi e l ele hep birlikte durduralım!!

Bir gerçeği daha belirterek sonlandıralım.

ABD emperyalistlerinin bir projesi olarak orta doğu’da ortaya sürülen, Türkiye, S.Arabistan ve Katar tarafından finanse edilen, silahlandırılan İŞID’i  Stalingrad direniş gerçekliğiyle  KOBANİ ‚de ve başkenti Rakka’da yenilgiye uğrattıysa  Afrin’deki Kürtler,Araplar ve devrimci dostları ikinci bir Kobani direnişi yaratarak faşist Türk devletini yenilgiye uğratacaklardır.