Home , Avrupa , ADGB Heyeti Ecevit Piroğlu ile Görüştü

ADGB Heyeti Ecevit Piroğlu ile Görüştü

HABER MERKEZİ| 22.06.2024| Avrupa Demokratik Güç Birliği’nden bir heyet, yasadışı bir şekilde Sırbistan’da rehin tutulan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu ve avukatıyla görüştü. Görüşmelere ilişkin heyette yer alan TSP Sözcüsü Baki Selçuk, Piroğlu’nun 43.4 kiloya düştüğünü, kas ağrıları ve görme sorununun arttığını, yürümekte zorlandığını, bilincinin açık ancak konuşmakta zorlandığını söyledi. Selçuk, Piroğlu’nun gönderdiği “Herkese dayanışmadan dolayı teşekkür ediyorum. Dayanışmayla güçleniyorum. Herkese selamlarımı gönderiyorum. Bu hukuk dışı ve adaletsiz uygulamaya karşı devrimci inancımı ve kişiliğimi korumak için talebim karşılanıncaya kadar direnişi sürdüreceğim” mesajını paylaştı.

Sırbistan’da rehin tutulan ve Türkiye’ye iade tehdidi altında bulunan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu, 131 gündür açlık grevinde. Daha önce de açlık grevi yapan Piroğlu’nun sağlığı hayati risk oluşturacak düzeyde bozulmuş durumda. Hastaneye kaldırılan Piroğlu, serbest bırakılıncaya ve istediği ülkeye gidişine izin verilinceye kadar açlık grevi eylemini sürdürmekte kararlı.

Ecevit Piroğlu’nun durumuna dikkat çekmek için geçtiğimiz hafta boyunca Sırbistan büyükelçilikleri ve konsoloslukları önünde eylemler yapan Avrupa Demokratik Güç Birliği’nden (ADGB) bir heyet, bugün Sırbistan’da temaslarda bulundu. Heyet, Piroğlu’nun Sırbistan’daki avukatlarıyla görüştükten sonra, tutulduğu hastaneye giderek Piroğlu’yla görüştü.

SELÇUK: BİLİNCİ AÇIK AMA KONUŞMAKTA ZORLANIYOR

Heyette yer alan Tutsakların Sesi Platformu (TSP) Sözcüsü Baki Selçuk, heyetin gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin ETHA’ya konuştu. Selçuk, Ecevit Piroğlu’nun, 43.4 kiloya düştüğü, kas erimesi nedeniyle kas ağrıları ve görme sorununun arttığı, yürümekte zorlandığı, bilincinin açık olduğu ancak konuşmakta zorlandığı bilgilerini verdi.

PİROĞLU’NDAN MESAJ: TALEBİM KARŞILANINCAYA KADAR DİRENİŞİ SÜRDÜRECEĞİM
Baki Selçuk, Ecevit Piroğlu’nun gönderdiği, “Herkese dayanışmadan dolayı teşekkür ediyorum. Dayanışmayla güçleniyorum. Herkese selamlarımı gönderiyorum. Bu hukuk dışı ve adaletsiz uygulamaya karşı devrimci inancımı ve kişiliğimi korumak için talebim karşılanıncaya kadar direnişi sürdüreceğim” mesajı paylaştı.

Baki Selçuk, Ecevit Piroğlu’nun tutulma koşullarına ilişkin de şu bilgileri verdi: “Hastanede bir odada tutuluyor. Odanın kapısı sürekli açık ve polis bekliyor. Ayrıca oldukça gürültülü bir yer ve Ecevit, bu gürültü nedeniyle uyumakta zorlandığını söyledi.”

Ecevit Piroğlu’nun yanına telefon, fotoğraf makinesi ile girmelerine izin verilmediği için fotoğraf çekemediklerini söyleyen TSP Sözcüsü Baki Selçuk, “Burada hava 35 derece. Ancak Ecevit, üşüdüğü için polar giyiyordu. Avukatla da görüştük. Avukat, Ecevit’in serbest bırakılmamasının tamamen keyfi ve siyasi olduğunu belirtti” dedi.

HEYET HASTANE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI
Ecevit Piroğlu ile görüşmenin ardından hastane önünde açıklama yapan heyet, Sırbistan devletine, “Ecevit Piroğlu’nun yasadışı tutukluluğuna son verin ve ülkenizden ayrılma hakkını engellemekten vazgeçin” çağrısında bulundu.

Baki Selçuk, Belgrad yakınlarında Ecevit Piroğlu’nu tutulduğu hastanede ziyaret ettiklerini söyledi. Piroğlu’nun özgür kalıncaya kadar direnişi sürdürme iradesinde olduğunu aktaran Selçuk, Ecevit Piroğlu’nun serbest bırakılması çağrısını yineledi.

SIRP YETKİLİLER HEYETLE GÖRÜŞMEDİ
Sırp devlet yetkilileriyle görüşme talebi reddedilen heyet, yarın Cumhurbaşkanlığı binasına giderek görüşme talebinde bulunacak.

Kaynak: ETHA