Home , ATİF , ATİF 41. Genel Kurulu’nu Başarıyla Gerçekleştirdi

ATİF 41. Genel Kurulu’nu Başarıyla Gerçekleştirdi

HABERMERKEZİ |18.03.2024| 48 yıl önce, Türkiye ve Türkiye Kürdistanlı göçmen işçi ve emekçilerin kurduğu Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) 16 Mart Cumartesi günü 41. Genel Kurulu’nu başarıyla gerçekleştirdi.

Genel Kurul, Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunan Saalbau Depot Oberrad salonunda, saat 11:00’da başladı. Genel Kurul’un yapıldığı 16 Mart tarihinin, 1988 Halepçe ve 1978 Beyazıt Katliamları’nın gerçekleştirildiği gün olma vesilesiyle özelde o katliamlarda hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Sırarıyla; selamlama ve saygı duruşu, delege tespiti, divan seçimi, gündemlerin onaya sunulması ve ATİF Genel Kurulu adına yapılan açılış konuşmasından sonra ATİF’in iki yıllık faaliyet raporunun sunumu yapıldı. Faaliyet Raporu’nda yer alan; Yönetim Kurulu Değerlendirmesi, Örgütlenme Çalışması, Eğitim Çalışması, ATİF 50. Yıl Kampanyası, Konferanslar, 50. Yıl Arşivi, ATİF Online Medyasının Oluşturulması, 50. Yıl Festivali, Savaş Sanayisini Teşhir Kampanyası, G7 Zirvesi Karşıtı Kampanya, Irkçılık Karşıtı Faaliyetler, Türkiye ve Kürdistan’daki Toplumsal Muhalefetle Dayanışma ve Teşhir Faaliyetleri, Depremzedelerle Dayanışma Kam panyası, Seçim Çalışması, İçinde Yer Aldığımız Eylem Birlikleri, Ne Yapmalı, İşçi Sınıfı İçinde Örgütlenme gibi İki yıllık çalışmaların masaya yatırılıp canlı tartışmaların yapıldığı bölüm sonrası Mali Rapor ve Denetim Kurulu’nun sunumundan sonra her iki raporda delegelerin oylarıyla aklandı.

Saat 16:00’da yarım saatlik verilen aradan sonra ATİF’in perspektif taslak yazısının değerlendirildiği gündeme geçildi. “Almanya’nın Saldırganlığı, Yükselen Irkçılık, Gelişen Kitle Hareketi ve Görevlerimiz” başlıklı siyasi perspektif yazısı delegeler tarafında yoğun bir şekilde tartışıldı. Tartışmalarda taslak yazısına dönük eleştiriler ve eksiklikler dile getirildi. Perspektif taslak yazısı, delegelerin oy çoğunluğu ile kabul edildi.

Daha sonra ATİK 27. Kongresi’ne gönderilmek üzere ATİF delegelerinin seçimi yapılmasının ardından Yönetim Organların Seçimi gündemine geçildi. Yedi kişilik Yönetim ve 3 kişilik Denetim Kurulu seçimi gerçekleştirildi. Ardından Genel Kurul, gelen bir önergeyi kabul ederek, işçi sınıfının mücadele kuramını ortaya koyan Karl Marks’ı sonuç bildirgesinde anmayı karar altına aldı.

Başarılı ve coşkulu geçen ATİF 41. Genel Kurul’u dilek ve temenniler bölümünden sonra “Birlik, Mücadele, Zafer. Yaşasın ATİK, YDG, Yeni Kadın” sloganlarıyla sonlandırıldı.