Home , Avrupa , Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistana barış

Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistana barış

BERLİN | 06.09.2020 | Almanya’nın başkenti Berlin’de PKK önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecridi protesto etmek ve Öcalan ‚ın özgür bırakılması için miting şeklinde bir festival gerçekleştirildi.

Berlin Halk Meclisi‘ nin çağrısı ile düzenlenen miting saat 12.00′ de Branderburger Tor meydanında gerçekleştirildi. Uluslararası Öcalan’a Özgürlük Kampanyası adı altında başlatılan kampanya Avrupa nın bir çok yerinde yapılan eylemlerle devam ediyor. (Faşizme ve ırkçılığa karşı, savaşa karşı, özgürlük ve barış için , AKP rejimine karşı mücadele) şiarları ile düzenlenen miting eylemine Mikail Aslan, Ozan Aydın, Dilo Dodan, Nüarin, Mustefa gibi sanatçılar katılarak destek verdiler. Eski HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, Sol Parti milletvekileri Hakan Taş, Gökay Akbulut ve Pascal Meiser ve birçok politikacı yapılan mitinge katılarak destekte bulundular.

Eylemde konuşmacı olarak söz alan tüm politikacılar hep bir ağızdan PKK önderi Abdullah Öcalan a uygulanan tecridi, Kurdistan‘ da uygulanan savaşı, AKP-MHP iktidarının tüm devrimci demokrat muhalif kesime karşı uyguladığı faşizan saldırıları kınadılar. Ayrıca Almanya nın faşist Türkiye‘ ye verdiği destek ve yaptığı kirli işbirliği bir kez daha teşhir ederek, Alman hükümetinin buna derhal son vermesini talep ettiler. Miting eylemine bir çok Kürt Ulusal Özgürlük Hareketi kurumunun yanı sıra ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçi Konfederasyonu) de bayrakları ile katılarak PKK önderi Abdullah Öcalan şahsında tüm politik tutsaklara özgürlük çağrısı yaptı. Miting’de yapılan müzik dinletileri ile olaysız bir şekilde saat 18:00′ da son buldu.

scroll to top