Anasayfa , Avrupa , Neuchatel’de kanton seçimleri

Neuchatel’de kanton seçimleri

ITIF_LogoİSVİÇRE|24-05-2013| 19 Mayıs Tarihin de İsviçre’ni Neuchatel Kantonu’nu 4 yıllığına yönetecek yeni yönetim seçildi. 170.000 bin nüfusu ve anadili Fransızca olan kanton, hükümet meclisi, 5 Bakan ve 115 Milletvekilinde oluşuyor.

14 Nisan ve 19 Mayıs’ta iki turda yapılan seçimlerin galibi mecliste çoğunluğu sağcılar alırken, Bakanlıkta ise “solcular” aldı. Seçimlere 8 parti girdi, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) taraftarlarının da desteklediği İsviçre İşçi Partisi (POP) 8 sandalye kazandı.

İlk kez bir Ermeni bakan

Sosyalist Parti’de seçilen Bakan Jean Nat KARAKASH Ermeni asıllıdır. 152 yıllık geçmişi olan Neuchatel kantonunda bu bir ilktir. Bu durumun buradaki göçmenler için de moral kaynağı olduğu söylenebilir.

Burada altı çizilmesi gereken diğer bir konu ise, Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi hem sol partiler ve sağ parti (liberal) de oy kaybederken, aşırı sağcı (UDC) faşist parti oylarını artırarak hem ilk kez bir bakan ve 20 sandalye almış olmasıdır. Bu durum kantonda yaşayan duyarlı halkı ve göçmenleri tedirgin etmektedir.