Home , Avrupa , 8 Mart Kızıldır ve Kızıl kalacak!

8 Mart Kızıldır ve Kızıl kalacak!

Ohne Titel 5Nürnberg’de Alman ve göçmen kadın örgütlerinden oluşan 8 Mart Kadın Platformu her yıl düzenlediği geleneksel 8 Mart yürüyüşüne bu yıl  bir de miting ekleyerek emekçi kadınların mücadele gününü bütün bir haftaya yaydı.
Courage, ROJA (Revolutionär organisierte Jugendaktion), OA (Organisierte Autonomie), Inernationale Frauencafe, FEM AG IL, Sosyalist Kadınlar Birliği, Yeni Kadın ve Medya Halkevi’nden oluşan 8 Mart Platformu Nürnberg’de yıllardır uyumlu bir çalışma yürütüyor ve 8 Mart dışında da herhangi bir durumda toplanıp eylem kararı alabiliyorlar. Bu platformda yer alan kadınlar bu ortak etkinliklerin dışında ayrıca kendi derneklerinde de 8 Mart için toplantı yapıyorlar. 
 
Ohne Titel 78 Mart Salı günü saat 16:00’da Weißer Turm’da yapılan miting soğuğa rağmen oldukça çoşkulu ve kalabalık geçti. Kadın örgütleri kendi standlarını açmış ve her biri kendine bir konu seçmişti. Yeni Kadın’ın ise standındaki temel konusu 2015 Nisanında tutuklanan ATİK ve Yeni Kadın aktivisti Banu Büyükavcı’ydı. Yeni Kadın adına yapılan konuşmada şöyle denildi: “O bir taraftan psikolojik problemi olan insanların sorunlarını bir psikiyatrist olarak büyük bir özveri ve titizlikle çözerken, bir taraftan da buna neden olan kapitalist sistemin yarattığı yapısal sorunları, komünist bir bilinçle çözmeye çalışıyordu.” Ayrıca Banu’nun bu sistemin kokuşmuşluğundan nemalananlar tarafından nasıl hukuksuzca tutuklanarak on aydır tutsak alındığı vurgulandı. 
 
Dr. Banu Büyükavcı’nın tutukluluk süresince bu duruma karşı kadın kurumlarının, sendikaların ve devrimci-demokrat bireylerin sergilediği tavır, Ivana Hoffman’a ve Cizre, Sur, Silopi katliamlarına karşı sergilenen tutum, adeta 8 Mart’ın “dünya kadınlar günü” olduğunu savunanlara ve sadece çiçek vererek kutlamayla geçiştirenlere karşı verilen bir cevaptı. 8 Mart’ın kızıl çizgisi, esas olarak emekçi kadınların mücadele ve dayanışma günü olduğu bu yıl da açılan standlar ve konuşmalarla yaşatıldı. . 159 yıl önce büyük büyük ninelerimizin New York’da yaktığı meşalenin  günümüzdeki taşıyıcılarının kimler olduğunun, Clara ve Rosa’nın mücadelesini kimlerin omuzladığının bir göstergesiydi. Ve bunlar bugün 8 Mart platformunu oluşturan kadın örgütlerinin düzenlediği eylemde fazlasıyla vardı.
Ohne Titel 4
Ohne Titel 6
scroll to top