Home , Avrupa , Sömürüsüz ve Yaşanabilir Bir Dünya İçin 1 Mayıs | Almanya (Güncellendi)

Sömürüsüz ve Yaşanabilir Bir Dünya İçin 1 Mayıs | Almanya (Güncellendi)

ALMANYA |01.05.2018| Almanya’da işçi ve emekçiler sömürüsüz ve yaşanabilir bir dünya için 1 Mayıs’ta sokaklardaydı. Bu yürüyüşe Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) bileşenleri Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Yeni Demokratik Gençlik (YDG) ve Yeni Kadın üyeleri aktif katılım sergilediler. Frankfurt’ta ise çocuklar Yeni Demokratik Çocuk (YDÇ) pankartı ile ilk defa 1 Mayıs’a katılım sağladılar.

Hannover

Hannover Kuchengarten da saat 09.30’da toplanan kitle saat 10’da yürüyüşe başladı. Yürüyüşe Alman işçi,emekçi ve demokratik-devrimci kurumların yanısıra, Türkiyeli ve T.Kürdistanlı örgütlerden PARTİZAN,ATİF ve YDG Hannover ,ADHK, MLPD, DİDF,Haziran Hareketi taraftarlarıda bayrak ve flamalarıyla katıldılar. ” Yürüyüş boyunca ” Yaşasın 1 Mayıs” ”Biji Yek Gülan” ” Devrimci tutsaklara Özgürlük” ” Yaşasın Uluslararası dayanışma” sloganları kitle tarafından haykırıldı. Yürüyüş Hannover Belediye binasının önünde sonlandı.Yürüyüş sonrası her sene alternatif 1 mayıs şenliği olarak bilinen “Faust“ etkinliğine ATİF Hannover yemek standı ve info stand olarak katıldı.

 

Berlin
Dünya İşçi sınıfının mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs her sene olduğu gibi bu sende de dünyanın heryerinde olduğu gibi Almanya’nın başkenti Berlin’de onbinlerin katılımı ile kutlandı. Dünya emekçi bayramı olan 1 Mayıs anlamına uygun devrimci bir coşku ile kutlandı.
Alman Sendikalar Birliği(DGB) nin düzenlediği yürüyüş Hackesche Markt-Berlin`de saat 10:00`da başladı ve ünlü Berlin Brandenburg Kapısı` önünde son buldu. Yürüyüşe yerli ve göçmen bir çok örgüt katılım sağladı. Tüm örgütler bayrak ve flamaları ile meydanları ve sokakları renklere boğarak 1 Mayıs`ın enternasyonal birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu herkese bir kez daha haykırdılar.
Aralarında ATIF ve Partizan kitlesininde olduğu yürüyüşe bir çok yerli ve göçmen örgüt katılımları ile renk kattılar. ATIF kitlesi üzerinde tutuklu 10 ATIK aktivistinin resminin bulunduğu pankartı taşıyarak, ATIK üyelerine yapılan saldırı ve tutuklamaları bir kez daha protesto etti ve tüm devrimci, ilerici, demokrat kurumları buna tavır alarak, mücadeleyi büyütmeye çağırdılar.Atılan sloganlar ile ATIK’in yalnız olmadığını ve 129 a/b paragraflarının derhal kaldırılmasını, bu yasaya dayandırılarak tutuklanan tüm politik tunsakların derhal serbest bırakılması bir kez daha talep edildi. Yürüyüş boyunca sık sık atılan ,, ATIK ist nicht alleine“, ,, ATIK yalnız değildir“ , ,, Freiheit für alle politischen Gefangenen“, ,, Yaşasın bir Mayıs“ vs. sloganlar ile yürüyüş çoşkusu bitiş noktasına kadar en yüksek seviyede tutuldu.
Emperyalist saldırganlığın, Kapitalist sömürünün, ırkçılığın ve her türden gericiliğin dünyanın her yerinde sınır tanımadan tırmanışa geçtiği son süreçte, 1 Mayıs`ta Berlin sokaklarında alanlara çıkan yerli ve göçmen işçi, emekçiler ezen sınıfa karşı mücadeleyi büyütmenin zorunluluğunu bir kez daha hep birlikte haykırdılar.
Ayrıca her yıl Berlin Marienenplatz’da yapılan bir Mayıs kutlamalarında ATIF-Berlin olarak bir stand açıldı. Stantda almanca ve türkçe bildiriler dağıtılarak ATIK’e karşı yapılan saldırılar tüm kitleye anlatıldı ve herkes bu saldırılara karşı mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmeye çağrıldı.

Ulm

DGB sendika önderliğinde örgütlenen ve devrimci, demokrat kurumlarında bileşeni oldukları 1 Mayıs komitesi bu yıl 1 Mayıs’a daha kitlesel bir katılım sağlayabildi. Saat 10.00 ‚da başlayan yürüyüşün bitimiyle, tekrar miting alanına dönüldü. Mitingde sendikaların açıklamalarıyla birlikte Ulm 1 Mayıs komitesi imzalı bildiri okundu. SYKP, Yeni Demokrasi, MLKP, HDK-A, ADHK, DIDF’le birlikte TKP/ML „Yaşasın 1 Mayıs“, PARTIZAN „200 yıl Karl Marx“ ve ATİF „Biz emekçiler sizlerin savaşlarını ödemeyeceğiz“ pankartları yürüyüşte göze çarptı. Yürüyüş boyunca sloganlarla 1 Mayıs kutlandı. Bununla birlikte miting alanında ATİF stand açtı.

Nürnberg

Nürnberg’de, işçilerin hayatını iki bina arasına hapsederek ya da savaş nedeniyle göçe zorlayarak çalanlardan hesap soruldu. Bayern’de yürürlüğe sokulmaya çalışılan ve polise geniş haklar tanıyan yasa tüm gruplar tarafından protesto edildi.

İlk olarak saat 10.00 da DGB’nin düzenlediği 1 Mayıs vardı. Daha sonra 11.30’da her yıl Gostenhof’ da düzenlenen “Devrimci 1 Mayıs” yürüyüşü yapıldı. Ortadoğu’daki emperyalist saldırganlığa karşı oluşturulan Uluslararası Blok da yürüyüite yerini almıştı. Katılım geçen yıla oranla daha fazla ve canlıydı. Sık sık ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘ Faşizme karşı omuz omuza’, ‘ Hoch die Internationale Solidarität“, ‘6 saat işgünü tam ücret’ sloganları atıldı.

 

Mannheim

1 Mayıs yürüyüşü için yürüyüşüne dahil olmak isteyenler saat 9.30’da Mannheim’daki DGB sendikası önünde toplanmaya başladı. Saat 10 gibi DGB’nin farklı kollarını temsil eden altsendikaların üyeleri yürüyüş kortejinde yerlerini almaya başlayınca, sendika üyeleri ile birlikte yürümek isteyen Türkiyeli devrimci kurumlar da yürüyüşe katılmak için harekete geçti. O esnada ise sendika yürüyüşünden sorumlu kişiler devrimci örgütlerin önünde etten duvar örerek, yürüyüş koretejinin en sonundan yürüyüşe dahil olabileceklerini söylediler. Kendilerinin ördükleri duvar devrimcilerin yürüyüşe sendikaların ve işçilerin bir parçası olarak yürümek isteği karşısında yetersiz kalınca polisi devreye sokmak istediler. Yaşanan kısa süreli olay, devrimci kurumların ısrarı elden bırakmayarak ve yürüyüş kortejinde işçilerin yanında yer alma isteğinin hayat bulmasıyla sonuçlandı.

1 Mayıs eylemine Yeni Kadın MYK’sının kararına uygun bir şekilde katılan Yeni Kadın Mannheim üyeleri, üstlerine çalıştıkları işleri veya mesleklerini temsil eden kıyafetler giyerek ve taleplerini dile getiren dövizler ile devrimci örgütlerin oluşturdukları kortejin en önünde yerlerini aldılar. Dövizleri, bayrakları, kıyafetleri ve sloganları ile yoğun ilgi gören Yeni Kadın üyeleri sloganların ardından sık sık da zılgıt çekerek etraftaki insanların ilgisini çekmeye başardı.

Yeni Kadın kortejinin arkasından yürüyen Partizan kortejindeki yaklaşık 200 kişi de yürüyüş boyunca “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “Yaşasın partimiz TKP/ML” ve “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” gibi sloganlar atarak DGB sendikasının örgütlediği 1 Mayıs yürüyüşünün canlı ve 1 Mayıs’a uygun bir şekilde geçmesini sağladı.

Marktplatz’da sona eren yürüyüşün ardından, bir süre DGB’nin Marktplatz’da örgütlediği programı izleyen kitle, ardından dernekteki etkinliğe katılarak 1 Mayıs’ın değerlendirmesini yaptı.

Frankfurt

Alman Sendikalar Birliğ (DGB) tarafından düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşü her yıl olduğu gibi Günthersburgpark alanından bir saat gecikmeli olarak başladı. 6 binden fazla işçi ve emekçinin katıldığı yürüyüşte onlarca kurum yerlerini alarak taleplerini dile getirdiler. DGB ve sendika kollarının ardından, MLPD, Die Linke, Yeşiller, DKP, Feminist Parti, Courage gibi Alman partileri ve antifaşist örgütleri ile kadın ve gençlik kurumları da yer aldı. PARTİZAN, MLKP, MKP ve TKİP gibi türkiyeli devrimci kurumların yanı sıra YDG, Yeni KADIN, AGİF, ADHK, ATİF, HDK-A, Halkevi, Haziran Hareketi, Komala ve Alevi Kültür Merkezleri katılım sağladılar. Bu sene ilk defa çocukların Yeni Demokratik Çocuk (YDÇ) olarak pankartları ile kortejde yerlerini almaları dikkat çekti. „Savaş değil, yaşam istiyoruz!“ pankartını taşıyan çocukların sloganlara aktif katılmaları ilgi gördü. Kültürlerarası gençlik Forumu bünyesinde faal olan Yeni Kadın Erbane Grubu ve Grup Simurg üyelerinin marş ve sloganları ile korteje canlılık kattıkları gözlemlendi. Alana varan kortejin halay ve sloganları büyük ilgi gördü.

https://vimeo.com/267872462

Yürüyüş başlangıç alanında kitlelere, Efrin‘ deki işgal saldırısına karşı hala direnişe devam eden YPJ ve YPG nin isimlerinin basıldığı küçük bayrakcıklar da dağıtıldı. Yürüyüş güzergahı boyunca sık sık kapitalizmi yeren, Efrin işgalini kınayan, Almanya’nın teşhirini yapan ve değişik taleplerin dillendirildiği konuşmalar yapılarak, sloganlar atıldı. DGB verilerine göre eyalet çapında 20 bin işçi ve emekçi 1 Mayıs yürüyüşlerine katılım sağlarken, Frankfurt’ta 6 binden fazla katılım gözlemlendi. Römer alanında ortak stand açan Enternasyonalist Birlik bileşenleri, materyalleri ile alanda bulunan kitleye yönelik propaganda çalışması yürüttüler.

Koblenz

Koblenz’de DGB sendikasının çağrısı üzerine, kitle saat 10:00 Konrad-Adenauer-Ufer de toplanıp 10:30 da harekete geçti. Sendikalar, Alman partiler, devrimci örgütler ve demokratik kitle örgütleri yürüyüşte yerini aldı. Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen işçi ve emekçiler, Enternasyonal Kültür Merkezi‘ nin oluşturduğu kortejde yerini aldı. PARTIZAN, ATİK, Yeni Demokratik Gençlik ve Yeni Kadın bayraklarıyla bu kortej de yerini alarak yürüyüşe katılıdı. ‚Yaşasın 1 Mayıs‘ , ‚Biji Yek Gûlan‘, ‚Hoch die internationale Solidarität‘ sloganlarına kitle güçlü bir şekilde katıldı. Umuda Haykırış’ın yürüyüş sırasında seslendiriği 1 Mayıs marşı ve Çav Bella marşını kitleyle birlikte seslendirdi. Yürüyüş Münstplatz’da sona erdi. Sendika sözcüleri, Koblenz belediye başkanı ve SPD genel başkanı Andrea Nahles konuşma yaptı.
Yürüyüşten sonra, saat 14’ten itibaren Koblenz Enternasyonal Kültür Merkezi‘ nin organize ettiği 1 Mayıs pikniğine katılım sağlandı. Saygı duruşu ardından açılış konuşmasında ATİK’in 1 Mayıs bildirisi okundu. Daha sonra 24 Haziran seçimlerine ilişkin bir konuşma yapılarak, kitlelerden seçim çalışmasına aktif dahil olunması talep edildi. Konuşmanın sonunda, 19 Mayıs Ludwigshafen de gerçekleşecek olan İbrahim Kaypakkaya’yı anma gecesine çağrı yapıldı. Resul Geyik ve Umuda Haykırış’ın seslendirdikleri halaylarla 1 Mayıs coşkulu bir şekilde kutlandı.

Stuttgart

Stuttgart’ta sendikalar ile devrimci ve demokratların çağrı yaptığı yürüyüşe binlerce işçi ve emekçi katıldı.

Stuttgart Marienplatz’da yürüyüş kortejlerin oluşturulması ile saat 10’da başladı. Halkların Birleşik Devrim Hareketi pankartının ardında bileşenleri yer alırken kortejlerin coşkusu dikkat çekti. PKK, MLKP, TKEP/Leninist, TKP/ML ve MLKP imzalı pankartlar yürüyüşte yerlerini alırken atılan sloganlarda da birleşik mücadele vurgulandı. Partizan kortejinde sık sık günün anlam ve önemini vurgulayan kısa konuşmalar yapılırken “Gerillalar Ölmez, Yaşasın Halk Savaşı“ ve “1 Mayıs Kızıldır, Kızıl Kalacak“ gibi sloganlar atıldı. Yürüyüş coşkulu bir şekilde Marktplatz’da sonlandırıldı.

Hagen

Dünya İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’a bir ses’de Hagen’den. Sabahın erken saatlerinde işçiler, emekçiler ve devrimci-demokratlar Bergischer Ring’de toplandılar. Bine yakın kitle saat 10:00’da kortejlerini oluşturarak yürüyüşe geçtiler. Partizan taraftarlarıda flamaları ile kortejlerde yerini alarak sloganlar eşliğinde yürüdü. Hagen merkezinde oluşturulan 1 Mayıs alanına gelinerek yürüyüş sonlandırıldı.

Duisburg

Alman Sendikalar Birliğinin(DGB) düzenlediği ve ATİF`in de bileşeni olduğu, „Duisburg Enternasyanal İttifak’ı“ tarafından aylar öncesinden örgütlenmesi yapılan, 1 Mayıs etkinliği, Hamborn Mahkemesi önünde Saat 10:00`da başladı. Alman Polisi, Nav-Dem`in yürüyüşte kullanmak amacıyla hazırladığı bayrak ve pankartlara el koydu. Toplanma alanında yapılan konuşmalarda Polisin bu keyfi tutumu protesto edildi.

Enternasyonal bileşenlerin yaptığı konuşmaların ardından ATİK, YENİ KADIN, YDG ve PARİZAN taraftarlarının da içinde bulunduğu kitle Saat 11:00 `de Landschaftspark Nord`a doğru yürüyüşe geçti. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, atılan sloganlar eşliğinde kitle coşkulu bir şekilde alana girdi.

Landschaftspark`ta DGB`nin yaptığı konuşmaların ardından, çalışma bakanı Laumann`nın yaptığı konuşmayı işçiler kırmızı kart göstererek protesto etti. Enternasyonal İttifakın açmak istediği Stand, partiler üstü olduğu gerekçesiyle DGB tarafından engellenmek istendi. Bileşenlerin ısrarlı duruşu sonucu DGB bu tavrından vazgeçmek zorunda kaldı.

1 Mayıs etkinliğinin ikinci bölümüne, ATİF’e bağlı Gençlik ve Kültür Derneğinin açmış olduğu enfermasyon ve yemek standları ile Kaiser-Wilhelm Caddesindeki Piazza`da yapılan kültürel etkinlikle devam edildi.

Hamburg

Hamburg’ta kötü hava şartlarına rağmen binlerce işçi ve emekçi ‘‘1 Mayıs Dünya Emekçilerinin Birlik , Mücadele ve Dayanışma’’ gününde alanlardaydı. amburg’ta 1 Mayıs’ta çoşkulu yürüyüş gerçekleştirildi.Ana yürüyüş Saat 11’de Ohlsdorf semtinde Tren İstasyonu önünde toplanan kitle kortejler oluşturarak Barmbek semtinde bulunan ‘‘İşçi Müzesi’’ önüne doğru yürüyüş yaptı. Almanya Sendikal birlik DGB ve ona bağlı sendikalar öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe Partizan , ATİK , YDG , Yeni Kadın , AGİF , ADHK , İran Komunist Partisi , Filistin Kurtuluş Cephesi , Dev-Genç , Naw-Dem ve benzeri yerli ve göçmen devrimci , demokratik kurumlarda katılım sağladı.

Yürüyüş Barmbek İşçi Müzesi önünde kurulan sahnede gerçekleşen konuşmalar ve müzik dinletileri ile devam etti. Yürüyüşte ATİF aktivistleri bildiri dağıtımı yaptı. Yürüyüş boyunca gerçekleşen konuşmalarda emperyalist , kapitalist sistem teşhir edildi. Görsellerde ve sloganlarda çeşitli talepler haykırıldı. Hamburg eyaletinde ana yürüyüş dışında çeşitli semtlerde de semt sendikal organizasyonları yürüyüş düzenlemektedir.

Hamburg’da senelerdir akşam 1 Mayıs yürüyüşü bu senede gerçekleşti. Sendikalar dışında Hamburg’ta faaliyet yürüten Anti-Faşist ve Anti-Emperyalistler tarafından düzenlenen yürüyüş bu sene ilk de defa merkez tren istasyonundan saat 18’de  başladı. Hamburg Wandsbek semtinde miting ile bitirildi. Bu eylemde yoğun Alman Polis güçü ve araçları dikkat çekti. Genelde olaylar ve polis saldırıları olan eylemde bu sene herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Yürüyüşte ağırlıklı olarak sistemi teşhir eden konuşmalar sloganlar ve görseller taşındı.

Villengen

Villingen – Schwenningen’de DGB ve devrimci, demokratların çağrı yaptığı yürüyüşcoşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Sabah saat 10.00 da Schwenningen’de DGB – İGM sendika binası önünde toplanan kitle, DGB’nin ve kurumların yaptıkları konuşmalardan sonra coşkulu sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Eyleme, DGB, İGM, ATİK, Yeni Kadın, ADHK, MLPD, DİDF, Linke Aktion Villingen – Schwenningen, Courage, Schwenningen Alevi Kültür Derneği katıldı. Miting alanına gelen kortej, DGB tarafından selamlandı. Yapılan konuşmalar ve kültürel etkinlik sonrası eylem sona erdi.

Köln 

1 Mayıs yürüyüşü ve mitingi Köln’de “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak” şiarıyla gerçekleştirildi. Devrimci Blok tarafından örgütlenen ve Partizan, HDP, AGİF, Kızıl Bayrak, Alınteri, MLPD, Yaşanacak Dünya, IG Metal vb. birçok örgüt ve sendikanın katıldığı yürüyüş Hans-Bökler-Platz’da başladı. Çeşitli sloganlar ve marşlarla HeuMarkt’ta sonlandırılan yürüyüşte “Eşit işe eşit ücret”, “Taşeronluk kaldırılsın” vb. talepleri içeren ve emek sömürüsüne karşı direnişi yükseltme çağrısı yapılan YENİ KADIN ve ATİK bildirileri dağıtıldı. Miting alanında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuna geçen kitle, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla şehitleri andı. 1 Mayıs mitingi alanda yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Ober-Ramstadt

Ober-Ramstadt’da Nisan ayında yeni seçilen Yönetim Kurulu faaliyetleri Dernek üyelerile ortak örgütlemekararı verdi. Bunun için 29 Nisan Pazar günü dernekte kahvaltı sonrası üye ve taraftarlarla toplantısı gerçekleştirdi.

Üye toplantısında 4 Gündem maddesi altında uzun bir sohbet le beraber vakit gecırıldı.DGB’nin örgütlediği 1 Mayısyürüyüşekatılma kararıyla beraber, yürüyüşün örgütlü bir duruşla katılınmasınaönemle vurgulandı. Dernek yönetim kurulunun düzenlediği 5 Mayıs Trier gezisi ayrıcakısa bir bilgilendirme yapıldı ve son detaylar konu edildi. Ayrıca 18 Mayıs gecesi için kısa bir bilgilendirme gerçekleşti. Sohbeti son olarak basının ve kitlenin yoğun ilgisini toplayan erken secim açıklamasıçok yoğun şekildetartışıldı ve verimli siyasi ortam yakalandı.

1 Mayıs yürüyüşü ve sonrası buluşma

1 Mayıs’ın coşkusuyla gelenekselleşmiş yürüyüş Darmstadt’da DGB’nin önünde başlayıp Marktplatz’da bitirilmişti. Enternasyonal bloku oluşturan ATİF ve Halkevi Darmstadt kitlesinin yanı sıra, sendikalar ve çeşitli siyasi kurumlar da yürüyüşte yer aldı. Marktplatz’da yürüyüşün bitiş yeri olmasıyla birlikte geleneksel sokak etkinliği düzenledi. Sokak etkinliğinde çeşitli kurumlar ve sendikalar yemek ve içecek stantlarında kitleyi ağırlarken sahnede müzik ve konuşmalarla program sunuldu.

Sokak etkinliğinden sonra Ober-Ramstadt Türkiyeli İsçi-Gençlik Derneği’nde düzenlenen gril etkinliği ile ATİF kitlesi bir buluşma gerçekleştirdi. Yoğun bir katılımla 1 Mayıs’ın ruhuyla kolektif yaşamın verdiği huzurla yoğun geçen gün akşam saatlerine kadar sürdü.