Home , Avrupa , Sol Millevekili Hänsel: „NATO dağıtılmalıdır!“

Sol Millevekili Hänsel: „NATO dağıtılmalıdır!“

Ulm |13.03.2018| Afrin’le Dayanışma Platformu tarafından Kornhauskeller’de düzenlen toplantıya ilgi büyüktü. Almanca olarak düzenlen toplantıya HDP ve AGİF temsilcilerinin yanısıra, Sol Parti Federal Millekvekilleri Heike Hänsel ve Gökay Akbulut da konuşmacı olarak katıldı.

Şehir mekezinde bulunan Kornhauskeller adlı cafe’nin toplantı salonunda gerçekleştirilen “Afrin Savaşı ve Sol Parti” adlı etkinliğe etkinliğe amaçlandığı gibi, çok sayıda Alman geldi. Türkiyeli ve diğer uluslardan da katılım olduğu toplantıya Sol Parti (Die Linke) Eş başkan Yardımcısı Federal Millekvekili Heike Hänsel, Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) Eş Başkanı Mesut Duman ve HDP Almanya adına da Sinan Önal katıldı. Toplantının açılışını HDK-Ulm, ATİF,  AGİF, ADHF, Nav-Dem, SYKP ve Partizan tarafından oluşturulan Ulm Afrin’le Dayanışma Platformu’n sözcüsü Barış Çaktı yaptı. Çaktı, yaptıkları faaliyetler hakkında kısa bilgilendirmede bulunurken, platforma Kürdistanlı ve Türkiyelilerin dışından duyarlı kesimleri de beklediklerini belirtti. Platformun her pazartesi toplantı için bir araya geldiğini belirten platform sözcüsü “Platformumuz tüm duyarlı kesimlere açıktır” çağrısında bulundu. Toplantının moderatörlüğünü Sol Parti Ulm yönetiminden Eva-Maria Glathe-Braun yaptı.

Konuşmacılar, ağırlıklı olarak başta Rusya ve ABD’nin iki yüzlülüğüne değinerek ” IŞİD’e karşı gerçek mücadeleyi veren ve engelleyen bölgedeki Kürt Halkının ve diğer halkarın temsilcileri PYD, YPG ile YPJ arkadan hançerlendi. Türk devletinin işgal girişimi insanlık suçu ve ulusaların haklarına saldırıdır” dendi. Özelikkle Hänsel’in “NATO sonlandırılmalıdır” sözü dikkat çekti. Hänsel, NATO’nun bu insanlık dışı duruma sessiz kaldığını, Almanya’nın da silah desteğini sürdürdüğünü belirtti.

Ara verilmeden tam üç saat süren toplantının soru cevap bölümü de canlı geçti. Özellikle bu bölümde, savaşa karşı çıkanların, Alman devleti gibi, onun bir parçası olan Ulm polisinin anti demokratik ve provokatif tavrı da eleştirildi.

Toplantıyı düzenlen platform adına yapılan açıklamada, sokak eylemleri gibi, salon etkinlikleri de aralıksız sürdürülmeye devam edecek. (avrupaforum.org)