Home , Haberler , 36 yıl önce Çorum’da katledilen 57 kişi anıldı

36 yıl önce Çorum’da katledilen 57 kişi anıldı

corum olaylari 35 yildonumunde anildi 7474966 x o

Çorum’da 36 yıl önce Alevilere yönelik gerçekleştirilen katliam da yaşamını yitiren 57 kişi, Çorum Hürriyet Meydanı’nda yapılan bir miting ile anıldı. 3 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilen anma programına binlerce kişi katılırken, anma da Maraş, Çorum, Sivas’ta katledenlerin hesap vermesi için adalet istendi.

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Çorum Alevi Kültür Merkezi’nin örgütlediği anma programına binlerce insan katılarak adalet çağrısında bulundu.

Anma programı, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nin önünden yapılan yürüyüş ile başladı. “29 Mayıs- 4 Temmuz 1980 unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartın arkasından devam eden yürüyüşe, yürüyüş sırasında da yüzlerce insanın katıldığı gözlemlendi.

Polis gözaltına almak zorunda kaldı!

Yürüyüş sırasında; “Yaşasın halkların kardeşliği”, “İnadına özgürlük”, “Çorum’u unutma unutturma”sloganları sık sık atılırken ırkçı faşistlerin de provakasyon girişimleri oldu.

36008

Yaşamını yitiren 57 kişi için anmanın yapılacağı yer olan Çorum Hürriyet Meydanı’nda kolluk kuvvetince kurulan arama noktasında, HDP’lilere yönelik küçük bir grup tarafından tehditler savruldu. Irkçı faşistlere kitlenin karşılık vermesi üzerine kısa süreli bir arbede yaşandı. Çıkan arbedenin ardından polis HDP’lilere sözlü olarak saldıran iki kişiyi gözaltına almak zorunda kaldı.