Home , Avrupa , 25. Yıl Dönümünde Sivas Katliamı Berlin’de Lanetlendi

25. Yıl Dönümünde Sivas Katliamı Berlin’de Lanetlendi

BERLİN |01.07.2018| 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılan 33 aydın, yazar, sanatçı ve gencin Sivas Madımak Otel’inde radikal islamcılar tarafından yakılarak katledilmesi 25. yıl dönümünde Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan bir yürüyüş eylemi ile bir kez daha lanetlendi.

Bundan tam 25 yıl önce Sivas`da Türkiye tarihinin en karanlık olaylarından bir olan Sivas Katliamı, tüm Türkiye ve dünyanın gözleri önünde radikal islamcıların Madımak Oteli`ni ateşe vermesi sonucu 33 alevi canın diri diri yanması yada çıkan dumandan boğulması ile son bulmuştu.

Her yıl olduğu gibi bu senede Berlin Alevi Toplumu-Cemevi’nin çağrısını ve örgütlemesini yaptığı Sivas Katliamı yüzlerce kişinin katılımı ile 25. yıl dönümünde protesto edildi. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Otelinde derin devletin planladığı katliam, devletin güvenlik güçleri olan polisin ve askerin gözleri önünde faşist dinci gericiler tarafından gerçekleştirilmiş ve devlet güvenlik güçleri tarafından müdahale çok geç gelmişti. Ayrıca kameralar önünde katliamı yapan faşist radikal dincilerin tüm çıplaklığı ile ortada olmasına karşın, daha sonraki süreçte devletin katliamı yapanları mahkemelerde koruyarak aklaması, T.C. devletinin tarihinde utanç verici bir leke olarak kalmıştır. Aradan 25 yıl geçmesine rağmen katiller halen bulunamamış ve dava zaman aşımına uğratılarak faşist katiller devlet tarafından korunmuştur.

Her yıl olduğu gibi 2018`de de eyleme katılan kitle 1 Temmuz Pazar günü saat 13:00`da Berlin-Hermanplatz meydanında toplanarak, hep birlikte saat 14:00`da çoşkulu bir şekilde Berlin- Alevi Toplumu-Cemevi’nin önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Berlin Alevi Toplumu-Cemevi kurumunun kitlesinin yanı sıra , ATİF ve Partizan örgütleride katılım gercekleştirdiler. Sivas Katliamı`ını lanetleyen pankartlar taşıyan ATIF ve Partizan kurumları bayrakları ile dayanışmada bulundukları eyleme renk kattılar.

Yürüyüş boyunca tüm kitlenin türkçe ve almanca attığı, “Faşizme karşı omuz omuza!“, “Hoch die internationale Solidarität!“, “Tot, Tot, Tot dem Faschismus überall!“, “Katil devlet hesap verecek!“ gibi sloganlar ile eylemin coşkusu hep yüksek tutuldu. Eylem Berlin Alevi Toplumu-Cemevi önüne gelindikten sonra yapılan konuşmaların ardında olaysız bir şekilde son buldu.

scroll to top