Home , Bildiriler , 18 Mart Politik Tutsaklar Günü’ne Dair Ortak Açıklama; TÜM POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK

18 Mart Politik Tutsaklar Günü’ne Dair Ortak Açıklama; TÜM POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK

18 Mart Politik Tutsaklar Gününde;

TÜM POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK

Mevcut sistemin içinde bulunduğu kriz her gün biraz daha derinleşmektedir. Bunun sonucunda yönetenlerle yönetilenler arasındaki makas giderek açılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde, bundan dolayı toplumsal muhalif güçlere yönelik saldırılar da giderek yoğunlaşmaktadır. Sistemi eleştiren, çeşitli eylem ve etkinliklerle tepkisini ortaya koyanlara yönelik yeni yasal düzenlemelerle birlikte baskılar giderek artmaktadır. Mevcut güvenlik yasaları, toplantı ve gösteri yasaları başta olmak üzere birçok temel hakları belirleyen yasalar her gün biraz daha sertleştirilmektedir. 

Birçok ülkede sistemin bu saldırılarına karşı; sokak eylemleriyle, işçi ve köylü grevleriyle, doğayı savunan etkinliklerle toplumsal muhalif güçler giderek güçlenen karşı koyuşlarını örgütlemektedirler. Bunun sonucunda da dünya çapında yüzbinlerce insan tutsak edilerek, ağır işkence altında hapishanelere kapatılmaktadır. Her gün yenileri eklenerek, adeta bir politik tutsaklar ordusu oluşmaktadır. 

Hapishanelerdeki koşullar giderek ağırlaşmaktadır

Bütün ülkelerde hapishane koşulları daha da ağırlaşmaktadır. Uygulanan tecrit koşulları, yıllara varan tutsaklıklardan dolayı insanlar üzerinde ağır tahribatlar yaratmaktadır. Bununla birlikte; ağır işkenceler, tüm hapishanelerde tutsaklara yönelik sistematik olarak uygulanmaktadır. Özellikle de Korona pandemisine karşı hapishanelerde yeterince önlem alınmadığından dolayı, zaten sağlık sorunları olan birçok tutsak, giderek daha da ağırlaşan hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır. Yürütülen uluslararası kampanyalar sürdürülmesine rağmen, ağır sağlık sorunları olan tutsaklar serbest bırakılmayarak adeta ölüme ter edilmektedirler. 

Devrimci mücadelenin öncülerine özel uygulamalar her gün artmaktadır. Peru’da uzun yıllardır tutsak edilen Peru Komünist Partisi Lideri Dr. Abimel Guzman tedavisi engellendiği için 29 yıldır bulunduğu hapishanede 11 Eylül 2021 tarihinde ölümsüzleşti. Birlikte tutuklanan Elena Yparraguirre Revoredo ise ağır tecrit koşullarında tutulmaktadır.  ABD’de Siyah Panter hareketinden, Mumia Abu-Jamal, Filistinli özgürlük direnişçileri ve Fransa’da uzun yıllardır tutsak edilen Georges Abdallah, Ahmad Saadat, Hindistanlı Maoistlerden Dr. GN Saibaba, Kürdistan Özgürlük Hareketi Lideri Abdullah Öcalan ve on binlerce Türkiye’deki hapishanelerde tutuklu olan politik tutsaklara yönelik ağır koşullar dayatılmaktadır. 

Türkiye hapishanelerinde devletin düşman hukuku uygulamasından kaynaklı ölümcül hasta olan tutsaklar serbest bırakılmamaktadır. Hapishanelerde insan hakları kuruluşlarının yaptığı incelemeler sonucu yayınlanan raporlara göre 600’ü ağır hasta olmak üzere, 1600’ün üzerinde hasta tutsak bulunmaktadır. Tahliye edilerek, tedavileri dışarıda yapılması gereken bu tutsaklar, hapishanede tutularak, ölüme terk edilmektedir. Bu engellemelerden kaynaklı son iki yılda 59 politik tutsak hayatını kaybetti 

Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet yürüten ve aşağıda imzası bulunan öğütler; 18 Mart uluslararası politik tutsaklar gününde, bütün politik tutsakların özgürlüğü ve hasta tutsakların serbest bırakılması için her alanda eylemler yapmaya çağırıyoruz. Hasta tutsakların tedavilerinin yapılması için bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Politik tutsakların serbest bırakılması ve hasta tutsakların tedavilerinin yapılabilmesi için için Avrupa’daki toplumsal muhalif güçleri, tutuklulara sahip çıkmaya çağırıyoruz.

İmzacılar:

Rote Hilfe- Kızıl Yardım

UPOTUDAK- Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi

TSP- Tutsakların Sesi Platformu 

SAMIDOUN- Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı

Dünya, Devrimci, Politik Tutsaklara Özgürlük ve Dayanışma Uluslararası Koordinasyon Komitesi