Home , Avrupa , 12. Politik Kadınlar Konseyi (Frauenpolitischer Ratschlag) Sona Erdi

12. Politik Kadınlar Konseyi (Frauenpolitischer Ratschlag) Sona Erdi

Erfurt | 04.11.2019 | 1-3 Kasım tarihleri arasında Erfurt’ta gerçekleştirilen 12. Politik Kadınlar Konseyi sona erdi.

Cuma günü yapılan toplu bir selamlama ve açılışın ardından, 12. Politik Kadınlar Konseyi’nin katılımcıları; doğa katliamlarından emperyalizmin kadın üzerindeki yansımalarına, artan ırkçılığın ve faşizmin insanları nasıl etkilediğinden göçmenliğin nedenlerine kadar çok geniş bir konu yelpazesini tartışmak üzere yedi farklı çalışma grubuna ayrıldı. Akşam saatlerine kadar devam eden çalışma gruplarında, Yeni Kadın aktivistleri de göçmenlik grubunda Rojava’daki aktüel durumuna ilişkin bir sunum ve 4 Kasım Pazartesi günü Münih eyalet mahkemesi önünde yapılacak miting ile start verilecek Müslüm Elma kampanyası hakkında bilgilendirme yaptılar. Müslüm Elma Kampanyası’na ek olarak; son yıllarda Alman Devletin’in siyasi çalışma yürüten Türkiyeli devrimciler üzerindeki baskılarını sadece 129 a/b yasaları ile değil, uzun yıllardır Almanya’da bulunuyor olmalarına rağmen oturum hakkı vermeyerek üç aylık oturumlar gibi farklı farklı yaptırımlar ile arttırdığını da dile getirdiler. Akşam saat 18’den sonra canlı müzik eşliğinde örgütlenen eğlencenin ardından ilk gün sona erdi.

İkinci gün ise Erfurt çarşı merkezinden geçen bir eylem ile başladı. Eylemin bir ana konusu kadınların en yoğun yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara karşı ortak ve enternasyonal mücadele iken, diğer bir konu da Dünya Kobane Günü vesilesiyle Rojava’da direnen YPG/YPJ ve enternasyonal tabur savaşçıları ile dayanışma idi. Eylemin ardından konferans önceki gün başlayan çalışma grupları ile devam etti. Her çalışma grubu akşama doğru kendi sonuç bildirgelerini açıklarken, Yeni Kadın aktivistlerinin de içinde yer aldığı „göçmenlik“ çalışma grubu da, sonuç bildirgesinde „Müslüm Elma’ya Özgürlük!“ Kampanyasına dahil olma ve Müslüm Elma’ya ortak bir dayanışma mektubu yazma kararını aldığını açıkladı.

Üçüncü gün; 2018 yılında İsviçre’de gerçekleşen Avrupa Kadınlar Konferansında Almanya Delegeleri’nin raporları ve konferansın sonunda alınan kararlar aktarıldı. Ayrıca bütün çalışma gruplarının ortak bir kararı olarak, kadınların faşizme karşı birleşik cephesi için çalışma kararı alındı. Buna göre artan ırkçılık ve güçlenen faşist örgütlere karşı Dimitrov’un da talep ettiği gibi, sosyaldemokrat, sendikacı,devrimci, demokrat, vs. ayrımı yapmadan faşizme karşı birleşik cephenin gerçek anlamıyla oluşması için yoğunlaştırılmış bir şekilde çalışma kararı alındı. 2022’de yapılacak 13. Politik Kadınlar Konseyi’nin hazırlıklarını yürütmesi için yeni bir yürütme kurulu seçildikten sonra 12. Politik Kadınlar Konseyi sona erdi.

scroll to top